České ministerstvo obrany uzavrelo koncom septembra zmluvu na nákup 52 samohybných húfnic Caesar od francúzskej firmy Nexter Systems. Zaplatí za ne s DPH asi 330 miliónov eur.
Nepáči sa to predstaviteľom slovenského obranného priemyslu ani rezortnému ministrovi Jaroslavovi Naďovi, ktorý v stredu vystúpil na prezentácii českých firiem pôsobiacich v obrannom priemysle. V hre o veľkú armádnu zákazku bola totiž aj slovenská húfnica Zuzana 2 (na titulnom obrázku).
Nehľadalo sa spoločné riešenie
Minister Naď v príhovore na akcii, ktorú v Bratislave usporiadalo české veľvyslanectvo, podporil spoluprácu spoločností z oboch krajín na zbrojných zákazkách. Taká spolupráca mohla podľa neho vzniknúť, keby české ministerstvo uprednostnilo pri výbere slovenskú húfnicu Zuzana 2.
„Ospravedlňujem sa, ale spomeniem Zuzanu, ktorá je pre mňa stále ťažkým sústom na prehryznutie, lebo to bol vynikajúci príklad toho, kedy sme mohli hľadať spoločné riešenie,“ povedal.
Minister povedal, že je presvedčený, že Zuzana bola lepšia ako francúzska alternatíva. Pôvodne bola aj drahšia ako Caesar, no v súčasnosti si to už J. Naď nemyslí.
Cena za dodávku francúzskych húfnic sa totiž počas rokovania o nákupe zvýšila z pôvodných 5 miliárd českých korún na finálnych 8,52 miliardy (330 miliónov eur). Dôvodom boli české požiadavky na ofsetovú výrobu. Podvozky pre húfnice má dodávať prostredníctvom Czechoslovak Group spoločnosť Tatra.
Vendor lock-in na muníciu?
Kritické hlasy v Česku poukazujú aj na nejasnosti okolo dodávok munície pre húfnice Caesar. „Výrobcovia vojenskej techniky historicky totiž uplatňujú jednoduchý trik – ponúkajú lacnú vojenskú techniku a súčasne zmluvne vytvoria také podmienky, aby si nakupujúci musel muníciu, ale aj náhradné diely a všetky prevádzkové systémy, kupovať výhradne od nich,“ upozornil server Armádní noviny.
Zároveň v podmienkach nákupu chýba inak bežná požiadavka na to, aby mohli húfnice využívať akúkoľvek muníciu kalibru 155 certifikovanú pre NATO. Takto môže francúzsky dodávateľ požadovať odber výlučne jeho munície.
Česko-slovenský pohľad
Ku kauze sa na stretnutí v Bratislave kriticky vyjadril aj prezident českej asociácie obranného priemyslu AOBP Jiří Hynek, ktorý predtým takisto podporil kooperáciu firiem z Česka a Slovenska.
„Myslím, že sme si premárnili jedinečnú šancu s tými Zuzanami – pretože to je presne ten produkt česko-slovenského priemyslu a to by sa malo hodnotiť výraznejšie viac ako nejaká cena. Pretože všetci vieme, že cena ponúkaná nikdy nie je cenou konečnou. A musíme tiež vnímať cenu v rámci celoživotného cyklu,“ povedal.
„Keby som o tom rozhodoval ja, bolo by to inak,“ vyhlásil šéf českej zbrojárskej asociácie.
S kritikou sa stotožnil aj jeho slovenský kolega, prezident Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu SR Tibor Straka, podľa ktorého bola Zuzana „ukážkou toho, ako sa to robiť nemá“.
Na stredajšej prezentácii sa predstavilo osem zbrojných firiem z Českej republiky – Aero Vodochody, Česká zbrojovka, Tatra Trucks, Tatra Defence Vehicle, Delinfo, Ray Service, VOP CZ a TOVEK. Účastníkmi boli zástupcovia slovenských rezortov obrany a vnútra a ich ozbrojených zložiek na čele s ministrami J. Naďom a Romanom Mikulcom. Českú vládu zastupovala námestníčka ministra obrany Radka Konderlová.