Ani jedno z nich nakoniec nemá ani sto rokov a pritom sa nedá povedať, že by sa z nich ľudstvo poučilo. Najprv ale pár materiálov z čisto ekonomického súdka.
Insider trading je zlý, pretože... prečo vlastne? Takú otázku si v poslednom stĺpčeku kladie Tim Harford. A ponúka niekoľko argumentov, prečo nemá veľký zmysel insider traderov naháňať.
Ako vyzerá odmeňovanie somálskych pirátov? Viete, že prvý muž na palube dostane bonus 10-tisíc dolárov? Svetová banka, OSN a Interpol spojili sily a zverejnili podrobnú ekonomickú štúdiu fungovania afrického pirátskeho biznisu. Okrem nich sa The Economist venuje aj tomu, kto tieto výpravy financuje.
Somálsky pirát Zdroj: SITA / AP
Nasledujú sľúbené výročia: od krištáľovej noci, kedy Nemci a Rakúšania začali vo veľkom napádať obchody miestnych židov, uplynie práve trištvrte storočia. BBC sa preto pustilo do hľadania odpovede na otázku, či je antisemitizmus v Nemecku naďalej problémom.
Rovnakých 75 rokov koncom októbra uplynulo od hrôzy, ktorá bola našťastie od tej predošlej len zinscenovaná. Americkí poslucháči si mohli naladiť legendárnu inscenáciu Orsona Wellesa Vojna svetov, ktorá sa tvárila ako seriózny dokument. Vypukla ohromná panika po celej Amerike... ale to je vlastne otázne, píše blog Paleofuture. Ak aj panika nebola tak veľká, legenda o vojne svetov nekončí – inscenácia totiž spôsobila podobný chaos ešte niekoľkokrát, keď ju preložili do iných jazykov. V Ekvádore stála v roku 1949 život najmenej siedmich ľudí. Príbeh o opakovanej panike a jej možných dôvodoch ponúka rozhlasový program Radiolab. A kto má chuť, pôvodné vysielanie Orsona Wellesa je tiež dostupné zadarmo na internete spolu s inými inscenáciami Mercury Theatre.
Orson Welles počas rozhlasového vysielania z newyorského štúdia v roku 1938 Zdroj: SITA / AP
Len päť rokov má za sebou TARP, známy skôr ako americký bailout. Čo vlastne priniesol? Európanov môže prekvapiť, že pomoc bankám a AIG znamenala pre rozpočet nakoniec výnos, a to nemalý. Práve preto, že banky prežili a boli schopné vysplácať pôžičky. Naopak automobilky znamenali zatiaľ pre americký rozpočet miliardové straty.
Kniha pre tento týždeň sa nemôže týkať ničoho iného ako ďalšieho výročia – VOSR. Kto si zo školy pamätá len strieľanie z Auróry, útok na Zimný palác a Lenina rečniaceho k proletariátu, má šancu uviesť predstavy na správnu mieru. Britský profesor Orlando Figes sa celý život zaoberá Ruskom a revolúciou (z Ruska má i manželku) a jeho Ľudská tragédia – príbeh ruských revolúcií od roku 1891 až do 1924 – čerpá z pôvodných archívov a hlavne svedectiev množstva ľudí. Napriek tisícke strán ide o strhujúce a mrazivé čítanie.
Kto chce vedieť, kam prvá socialistická revolúcia viedla, nájde odpovede aj v jeho ďalších knihách, najčerstvejšou je Just Send Me a Word – príbeh partnerov, ktorých rozdelila druhá svetová vojna a gulag, zostavená z pôvodných listov. Orlando Figes zbiera svedectvá bežných ľudí o dobe socializmu a stalinizmu a o tom, ako táto doba budovania svetlejších zajtrajškov zmenila jednotlivé rodiny. Archív s fotografiami, rozhovormi a dokumentmi sa dá nájsť na jeho stránke, zhrnutie v knihe The Whisperers (vyšla nedávno aj v češtine pod názvom Šeptem).
Orlando Figes - Just Send Me a Word Zdroj: Amazon