Poslanci mimoparlamentnej strany Hlas-SD okolo Petra Pellegriniho podporili v Národnej rade SR zníženie dane z pridanej hodnoty pre gastrosektor na desať percent a tiež presun viac ako 800 miliónov eur zo všeobecnej pokladničnej správy do kapitol rezortu zdravotníctva a rezortu spravodlivosti. Rozpočet ako celok však poslanci nepodporili, pretože hlasovaniu nepredchádzala dohoda o predčasných parlamentných voľbách, informovala strana.
Hlas-SD: Rozpočet nedáva ľuďom nádej
„Tento rozpočet je zlý, nedáva ľuďom žiadnu nádej do budúcnosti a politici premrhali šancu prijať ho spolu s termínom predčasných volieb ako základnou podmienkou na ukončenie politickej krízy na Slovensku,“ povedal líder strany Peter Pellegrini.
Pripomenul, že rozpočet vládna koalícia presadila za cenu pádu celej vlády a s pomocou opozičnej strany SaS, ktorá ho pôvodne odmietala. „Vláda si nedokázala splniť svoju základnú úlohu, ktorou je príprava a schválenie štátneho rozpočtu. Sme radi, že ľudia po roku a pol sľubovania dostanú od štátu aspoň nejakú pomoc, hoci budú pre prudké zdražovanie ďalej chudobnieť. Ak však vládne strany spoločne s SaS odmietnu možnosť predčasných volieb ako jediného demokratického riešenia tohto nedôstojného cirkusu, budú nás marazmus a chaos sprevádzať až do roku 2024,“ zdôraznil Pellegrini.
Hlas dodal, že SaS ešte pred týždňom označovala Matovičov návrh rozpočtu za katastrofu či grécku cestu a odmietala o ňom čo i len rokovať. „Zrazu SaS z večera do rána neprekáža obrovský deficit rozpočtu, zrazu im neprekážajú miliardy pod priamou kontrolou ministra financií,“ povedal Pellegrini. SaS podľa neho rokuje o zostavení novej vlády v súčasnosti povereného premiéra Eduarda Hegera.
KDH: Riešenie rozpočtu nie je dokonalé
Mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie oceňuje, že parlament nakoniec schválil štátny rozpočet na budúci rok, aj keď jeho podoba nie je dokonalá. Pomoc s energiami a infláciou má tak otvorenú cestu k ľuďom, na druhej strane vláda bude hospodáriť s obrovským deficitom prevyšujúcim 8 miliárd eur.
„Veľkým rizikom je ďalšie enormné zadlžovanie štátu a odkázanosť na eurofondy. Špajza na konci tohto volebného obdobia tak môže ostať prázdnejšia ako pred troma rokmi. KDH oceňuje, že do prijatého rozpočtu verejnej správy poslanci zakomponovali niektoré vylepšenia,“ konštatoval predseda hnutia Milan Majerský.
Nastavenie brzdy na celkové verejné výdavky bude podľa KDH bičom na vládne strany, nech už budú akékoľvek, aby v predvolebnom období populistickými činmi nenafukovali štátne výdavky. Rovnako víta, že z „pokladničky ministra financií“, teda všeobecnej pokladničnej správy, sa presunie aspoň časť peňazí na konkrétne účely. „Predovšetkým 800 miliónov eur pôjde do zdravotníctva, ktoré by napriek legitímnemu nároku o ne muselo opakovane žiadať,“ doplnil líder kresťanských demokratov.
„Na každé štvrté euro vynaložené zo štátneho rozpočtu si vláda bude musieť budúci rok požičať, lebo príjmy nebudú postačovať. Slovensko sa tak v čase čoraz drahších štátnych pôžičiek dostáva na strmší a strmší zráz, na konci ktorého je už len dlhová priepasť,“ varoval člen vedenia a ekonomický expert KDH Jozef Hajko.