Hlboká žilová trombóza (HŽT) nastáva, keď sa v jednej alebo viacerých žilách vytvoria krvné zrazeniny. Najčastejšie vzniká v nohách a medzi jej prejavy patrí bolesť, opuch, začervenanie kože a pocit tepla. Niektorí ľudia však nemusia mať žiadne príznaky, upozorňuje Mayo Clinic.

Vyššie riziko vzniku HŽT majú osoby trpiace obezitou, fajčiari, ľudia nad 60 rokov, užívateľky antikoncepčných piluliek alebo ženy podstupujúce hormonálnu substitučnú terapiu. Vo väčšom ohrození sú aj cestujúci, ktorí absolvujú dlhé lety lietadlom, pretože niekoľkohodinové sedenie s ohnutými končatinami je jedným z hlavných rizikových faktorov. Niektorí odborníci toto ochorenie aj z tohto dôvodu volajú „syndróm ekonomickej triedy“. „V lepších triedach majú cestujúci viac priestoru na pohyb a vystretie nôh," vysvetlil kardiológ Pinakin V. Parekh.

Štatisticky pripadá na päťtisíc letov jeden prípad hlbokej žilovej trombózy. Niektoré údaje naznačujú, že riziko vzniku sa zvyšuje už počas štvorhodinového letu. Podľa Parekha neexistuje spôsob, ako tomuto stavu úplne predísť, no z hľadiska lietania možno pravdepodobnosť minimalizovať.

Mayo Clinic odporúča pred cestou piť veľa vody a počas letu sa ísť pravidelne poprechádzať alebo sa na chvíľu postaviť. Pomôcť môžu aj kompresné ponožky či jednoduché cviky, akým je krúženie členkami počas sedenia. Parekh má pre nadšencov lietania ešte jeden jednoduchý tip: „Kupujte si sedadlo v uličke, pretože vás to bude motivovať ísť sa raz za čas prejsť alebo sa postaviť.“

Ďalšie dôležité správy

Lietadlo so zapadajúcim slnkom v pozadí.
Neprehliadnite

Ženy už v lietadle nemusia sedieť vedľa mužov, ak si to neprajú. Nízkonákladovka to umožní