Premiéra filmu prišla do Európy len pár mesiacov po takzvanom čiernom pondelku, keď burzový index Dow Jones zažil historicky najhorší jednodňový pád a klesol o viac ako 500 bodov. Tento deň bol v reálnom živote prvým dňom na Wall Street aj pre mladého tradera Jordana Belforta. Jeho party život tvorený kokaínom a sexom stvárnil na Oscara nominovaný Leonardo DiCaprio v minuloročnom filme The Wolf of Wall Street.
J. Belfort využil obdobie, keď sa obchodovalo spôsobom typickým pred dobou internetu. Vtedy mal každý Američan doma pevnú linku. Maklér šiel podľa telefónneho zoznamu a prehováral bežných ľudí a menších investorov k nákupu neznámych firmičiek, ktoré mali hodnotu pár centov, ale podľa vymyslených bájok obchodníkov mali obrovský potenciál k rastu. V skutočnosti vedeli, že firma a jej produkt sú bezcenné.
Nový vlk zo second-handu
Týmto modelom biznisu sa o niekoľko rokov neskôr inšpiroval obchodník s cennými papiermi John Babikian. Založil firmu Awesome Penny Stocks a v súčasnosti ho v Spojených štátoch súdia za podvody. Podobné firmy ako Awesome Penny Stocks, takzvané boiler roomy, existujú v USA v desiatkach - Tobin Smith, Best Damn Penny Stocks, Wilson-Davis&Co, Ron Goldman a ďalšie.
V New Yorku ich možno často nájsť v bočných a zadných uličkách. Nejde o prvú ligu brokerských firiem Wall Streetu, ale o podvodné firmy, ktoré manipuláciou, niekedy až nátlakom pripomínajú "šmejdov" - obchodníkov s nekvalitným tovarom za premrštené ceny, ktorých predajná technika spočíva v psychologickom terorizovaní zákazníkov v izolovanej miestnosti.
Namiesto vyvolávania na pevné linky, firma J. Babikiana využívala lacný, ale prekvapivo efektívny spôsob predaja – o ponukách na kúpu akcií informovala cez newslettre.
Firmu v prípade úspešného predaja neminula tučná odmena, ktorá pochádzala obvykle z mastných poplatkov za sprostredkovanie transakcie.
Všetko by bolo v poriadku, ak by obchodníci predávali a promovali len lacné akcie za trhovú cenu, čo robia aj banky. Kriminálnym činom v jeho prípade sa stalo cielené manipulovanie investorov ku kúpe aktív, o ktorých vopred vedeli, že nemajú cenu a vedome investorov uviedli do omylu.
Manipulovanie trhom a cenou akcií zakazuje americký zákon o cenných papieroch. Firmu mladého Kanaďana americké daňové úrady obvinili, že svojimi machináciami za posledných päť rokov fungovania dokázala nafúknuť bezcenné akcie o celkovo tri miliardy dolárov.
wall street burza rast akcie Zdroj: SITA/AP
Zbierka áut
Pôvodom 26-ročný Kanaďan si svoje peniaze užíval. Po Kanade a New Yorku sa preháňal na luxusnom aute Bugatti Veyron, ktoré stojí milión dolárov. V zbierke mal aj Bentley či Lamborghini, čo potvrdili dokumenty finančnej polície z Quebecu.
Bugatti je len špička ľadovca. Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) mu v USA zmrazila majetok, ktorý tvoria dve vily, deväť luxusných bytov na Bahamách, luxusné autá, bankové kontá na Malte, Hong Kongu, Monaku a Belize. Mal k dispozícii vlastné lietadlo Gulfstream, ktoré bolo písané oficiálne na aerolinky NetJets, kde mal významný podiel cez vlastnú nadáciu.
Len zbierka jeho exkluzívnych vín má podľa kanadských médií hodnotu milión dolárov. K tomu vlastní aj dve sochy newyorského sochára Artura di Modicu, ktoré kúpil za 600-tisíc dolárov.
Zberateľskú vášeň si financoval zbierkou tridsiatich fiktívnych firiem, navonok často v podobe charitatívnych organizácií, ktoré vo veľkom zakladal v daňových rajoch. Cestoval po celom svete, okrem kanadského občianstva vlastní pasy Libanonu a diplomatický pas Guatemaly. Aby bol nezastihnuteľný a mal svoj biznis pod kontrolou, dostal od HSBC Bank v Hong Kongu špeciálne prenosné zariadenie, ktoré mu umožnilo realizovať medzinárodné bankové transakcie z ľubovoľného miesta na svete.
Svoj biznis a príjem z neho daňovým úradom nepriznával. Za roky 2008 až 2010 uviedol príjem len 43-tisíc dolárov. Len na nezaplatených daniach tak dlhuje vyše štyri milióny dolárov, napísal server Bloomberg.
Po začatí stíhania vlani záhadne zmizol, tento týždeň súdny proces pokračoval bez neho. Jeho bývalá manželka tvrdí, že sa ukryl do Monaka, ale vyšetrovatelia ho stále nenašli. Exmanželka ho zároveň žaluje, že tesne pred rozvodom rozpredal svoje nehnuteľnosti v Kalifornii bez jej vedomia a pripravil ju o podiel na výnose. Ten nebol malý.
Prvý dom v Kalifornii kupoval v roku 2010 za 2,2 milióna dolárov, jeho súčasná hodnota sa odhaduje na 2,7 milióna dolárov. Druhý dom na losangelských kopčekoch kupoval pred dvoma rokmi za šesť miliónov, v súčasnosti sa cena nehnuteľnosti odhaduje na desať miliónov dolárov.
To, že J. Babikiana stále nechytili, nie je prekvapivé. Je mimoriadne opatrný a napríklad výhradne komunikoval cez zašifrovaný mobil Blackberry. Bol natoľko paranoický, že mobilný telefón používal len pár dní. Zo súdnych spisov je zrejmé, že mobil dôkladne zlikvidoval a „jeho časti odhodil na rôznych miestach, čo znemožnilo prístup k informáciám“.
Kniha
Ako vyzerá život mimo Wall Street?
Pohľad, ako vyzeral zhubný život niektorých mladých traderov Wall Streetu pred krízou, ponúkol v skvelej autobiografii The Buy Side bývalý bankár Turney Duff.
Opísal svoj príbeh, kedy ako vyštudovaný novinár začínal s platom 25-tisíc dolárov ročne ako asistent v banke Morgan Stanley a vypracoval sa na tradera vo firmách Galleon, Argus Partners a J.L. Berkowitz s miliónovými bonusmi.
O obchodovaní a finančných pojmoch na začiatku nemal ani páru. Do investičnej banky ho zobrali, lebo vedel povedať personalistke, čo bolo obsahom poslednej epizódy Melrose Place. Jeho prvá pracovná pozícia na Wall Street bola poskok pre šéfov. Synovi mechanika z mestečka New Hampshire však životný štýl bankárov imponoval a mať na účte tisíce dolárov sa mu rýchlo zapáčilo.
Skutočný život prišiel až po príchode do investičného fondu Galleon Group, kde investoval milióny dolárov bohatých Američanov, za čo dostával slušné provízie.
Jeho šéfom bol Raj Rajaratnam pôvodom zo Srí Lanky, ktorý sa dostal pred dvoma rokmi do väzenia. Uznali ho vinným za zneužívanie dôverných informácií pri obchodovaní s akciami.
Spoločne s dvoma vedúcimi predstaviteľmi konkurenčného hedge fondu New Castle, ktorý bol pôvodne divíziou skrachovanej finančnej skupiny Bears Stearns, a tromi obchodníkmi zo spoločností IBM, Intel Corp a McKinsey, sa mal dopustiť insider tradingu, a zarobiť si tak nelegálne viac ako 60 miliónov dolárov.
Biely dom plný kokaínu
V Galleone T. Duff špekulatívnymi obchodmi zarábal ročne dva milióny dolárov a užíval si nočný život na plné obrátky. „Hlava pulzuje, tequila steká z pórov a oblek Prada páchne po cigaretách,“ napísal v knihe o jednom z nespočetných žúrov.
Na ďalšie ráno prichádza s bolesťami hlavy do práce, kde pozerá na osem monitorov naraz. Cíti, ako mu pulzuje krv v hlave. Pred ním je 25 obchodov, každý v objeme päť až desať miliónov dolárov. Po práci sa vráti do obrieho apartmánu v centre New Yorku, ktorý nazval Bielym domom. Tribeca apartmán má obrovskú terasu s bazénom a výmeru takmer 300 metrov štvorcových.
S partiou kamarátov z Wall Street organizuje kokaínové party s „čínskym a mexickým exkortom“. Milióny na účte mu otvárali dvere do exkluzívnych klubov a reštaurácií, kde ho poznali ako bonitného klienta.
Pamätná bola cesta na finále amerického futbalu Super Bowl vo februári 2002, na ktorý leteli súkromným lietadlom so spoločníkmi. Všetky náklady hradila firma.
Drogy ho ovládli natoľko, že do práce sa nedostavil niekoľko týždňov. Keď sa už musel vrátiť do kancelárie (inak mu hrozil vyhadzov), opitý a zdrogovaný skočil do mláky na ulici a zlomil si ruku. Šéfom a manželke povedal, že ho okradli.
Drogy a nezáväzný sex ho stáli manželstvo a takmer život. Po rehabilitácii na liečebni ostal čistý len rok, keď si opäť šnupol kokaín. Objednal si hotel a odstrihol sa od reality.
Druhý pokus zbaviť sa drog a závislosti na sexe mu síce vyšiel, ale návrat na Wall Street na pohovore sabotoval. Zdôvodnil si to tým, že ho už nebude baviť obyčajný život obyčajného bankára s pravidelným platom. Práva na jeho memoáre začiatkom roka odkúpila filmová spoločnosť, ktorá by chcela do dvoch rokov o ňom natočiť film.
Netvor, ktorý vás vypľuje
Takmer identický príbeh, ale z londýnskej City, napísal v knihe Cityboy Beer and Loathing in the Square Mile bývalý trader Geraint Andreson. Dnes si užíva zarobené milióny a píše knihy, o ktoré rovnako majú záujem filmové štúdiá.
O londýnskej finančnej Wall Street hovoril ako „o netvorovi, ktorý vás prežuje, prehltne a vypľuje ako úplne iného človeka“. Nemá tým na mysli len charakterové zmeny, ale náročný životný štýl. Úmornú pracovnú dobu, nekonečné mítingy s klientmi a stres z nepredvídateľného vývoja cien akcií a celého trhu.
Pred šialeným vypätím a pracovným tempom hľadajú hrdinovia Andersonovej knihy záchranu v drogách. Kokaín alebo extáza je súčasťou ich života rovnako ako pre niekoho paralen. Emočné prázdno, ktoré je vedľajším produktom pracovnej doby, vypĺňajú sexom za peniaze a množstvom alkoholu.
Pre BBC definoval najpriamejšou cestu k úspechu: „Najlepším spôsobom, ako si klienta zaviazať a ako sa s ním spriateliť, je pri drinku, drogách a sexe. Pokiaľ s ním uzavriete faustovský pakt, v rámci ktorého obaja viete, že robíte niečo zakázané, niečo, kvôli čomu môžete obaja prísť o prácu, tak si ho zaviažete úplne najviac.“ Peniaze sa potom len pohrnú.
„Boli sme dekadentní a zarábali nezmyselné sumy peňazí. Žili sme v šialenej dobe a trochu tušili, že party sa čoskoro skončí. Napriek tomu sme sa tvárili, že to tak nie je,“ dodal autor úspešnej knihy.
Za zmienku stojí z tejto sorty podobná kniha Young Money: Inside the Hidden World of Wall Street`s Post-Crash Recruits, ktorá vyšla pred mesiacom.
Kniha popisuje život začiatočníkov vo finančnom svete, v ktorom v roku 2007 praskne bublina. „Nie sme tu na to, aby sme zachraňovali svet. Sme tu preto, aby sme zarábali peniaze,“ povedal nováčikovi Jeremymu v Goldman Sachs jeho šéf. Príbehy ôsmich mladíkov sú prepájaním následkov dobrých zárobkov a zároveň sveta, kde mnohí z nich po 110-hodinovej týždennej šichte vyhoreli a pod tlakom sa u niektorých prejavovali psychické problémy (recenzia od businessweek.com).
Kniha by mala reagovať na pracovné podmienky pre mladých stážistov po vlaňajšej tragédii. Ambiciózny študenti s vidinou dobrých miest v bankovom sektore prepínajú svoje sily za hranicu svojich možností. Bank of America začala tieto pracovné podmienky prešetrovať po úmrtí 21-ročného nemeckého stážistu Moritza Erhardta.
Pred smrťou pracoval 72 hodín bez toho, aby sa vyspal. V posledných troch dňoch M. Erhardt trávil v práci údajne 21 hodín denne a stal sa obeťou takzvaného magického kruhu, v ktorom človeka nadránom odvezie taxík z práce domov, aby si tam dal sprchu, prezliekol sa a odišiel tým istým vozidlom zase do práce.
Najlepšie filmy z finančného prostredia
Rogue Trader (1999)
Personálne oddelenie Barings Investment Bank urobilo v roku 1990 obrovskú chybu. Do Singapuru odišiel 21-ročný Nick Leeson a nastúpil tam ako investičný obchodník. V prvých rokoch obchodovania dosahoval Leeson vynikajúce výsledky. Vedenie centrály banky ho považovalo za „človeka so zlatými rukami“. Ako sa však neskôr ukázalo, banka nemala vypracované kvalitné pravidlá v personálnej oblasti. Nezistila si napríklad to, že Leeson na záverečnej skúške z matematiky prepadol. Keď sa mu v investovaní prestalo dariť, začal zisky umelo vytvárať tým, že na vybielené účty svojich klientov prevádzal peniaze z účtov iných klientov banky. Banke prerobil 1,3 miliardy dolárov a musela ohlásiť bankrot.
Margin Call (2011)
Skvelý thriller o jednej noci v americkej banke počas roku 2008, keď sa začína finančná kríza. Počas tejto noci mladý zamestnanec vo veľkej investičnej spoločnosti (vo filme je síce nepomenovaná, ale evidentne ide o Lehman Brothers) prišiel na to, že vzorce, podľa ktorých firma počítala riziko, neplatia. Banka je v strate, ktorá prevyšuje celkovú hodnotu spoločnosti.
Boiler Room (2000)
Len 19-ročný Seth (Giovanni Ribisi) odišiel z vysokej školy a rozbehol doma nelegálne kasíno. Neskôr založil podvodný biznis maklérskej spoločnosti J. T. Marlin, ktorá predáva akcie falošných firiem.
Inside Job (2010)
Oscarom ocenený dokument sa snaží objasniť pôvod a príčiny vzniku hypotekárnej (neskôr finančnej a napokon aj globálnej hospodárskej) krízy z roku 2008. Skvelá snímka pomocou rozsiahleho výskumu a rozhovorov s významnými finančnými odborníkmi, politikmi a novinármi hľadá stopy vzostupu bankového systému a odhaľuje prepojené vzťahy, ktorými sa korumpovali politici.
Enron: The Smartest Guys In The Room (2005)
Príbeh bankrotu energetického gigantu Enron, ktorý sa stal synonymom najväčšieho účtovného škandálu v histórii. Ukázalo sa, že firma roky robila účtovné podvody, aby nadhodnocovala svoje zisky a zabránila tak poklesu cien akcií na burze. Kolaps Enronu pripravil tisíce ľudí o prácu a akcionári stratili na investíciách do akcií spoločnosti 60 miliárd dolárov.
Pi (1998):
Max je geniálny matematik a tvrdí, že vývoj akcií je možné predpokladať cez technickú analýzu. Šlo o debut režiséra Darrena Aronofskyho, tvorcu neskorších snímok Wrestler či Čierna labuť.
Quants: The Alchemists Of Wall Street (2010):
Quants je 45–minútový dokument o vnútornom fungovaní produktov bankových analytikov na Wall Street. Sledovať sa dá aj na YouTube.
Ďalšie filmy, ktoré stoja za pozretie: Wall Street a Wall Street: Money Never Sleeps s Michaelom Douglasom, dokument Too Big to Fail alebo krimi thriller s finančným pozadím s Richardom Gereom Arbitrage či snímka režiséra Davida Cronenberga Cosmopolis.