Piguem Nonralta. Asteroid s takýmto názvom bol objavený v Argentíne v roku 1576, keď španielski kolonizátori hľadali železnú rudu a narazili na rozptýlené zvyšky štyritisíc rokov starého meteorického roja. Kalifornský startup, na čele ktorého stojí Matt Gialich, si stanovil za cieľ ťažiť podobné asteroidy v blízkej budúcnosti. Bloomberg píše, že 37-ročný podnikateľ má jeden takýto exemplár vo svojej kancelárii v Pasadene.

„Sú to nesmierne lukratívne zdroje rudy,“ hovorí. Meteory obsahujú železo a stopy prvkov, ako je irídium, jeden z najvzácnejších minerálov v zemskej kôre. Jeho spoločnosť AstroForge patrí medzi niekoľko startupov, ktoré študovali zloženie spadnutých asteroidov z hľadiska kovov a teraz ich chcú ťažiť vo vesmíre.

Myšlienka nie je nová. Spoločnosti zaoberajúce sa ťažbou asteroidov sa už desaťročia pokúšajú získavať kovy z vesmíru a zároveň priťahovať hromady peňazí od známych investorov, ako je režisér filmu Titanic James Cameron a Larry Page z Googlu. Zatiaľ sa to nikomu nepodarilo. Väčšina vesmírnych baníkov buď skrachovala, alebo ich kúpili väčšie spoločnosti.

To však nie je prípad AstroForge. Ten v roku 2022 získal 13 miliónov dolárov na dve misie do vesmíru. Rodiaci sa sektor podporili nedávne prieskumné misie, ako je NASA Osiris-REx, ktorá v septembri zozbierala vzorky asteroidu a úspešne ich dopravila na Zem na ďalšie štúdium.

Ďalšie dôležité správy

Ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský líder Kim Čong-un si podávajú ruky počas stretnutia na Kozmodróme Vostočnyj v Amurskej oblasti na ruskom Ďalekom východe.
Neprehliadnite

Náznak vesmírnej spolupráce. Rusko by mohlo Severnej Kórei pomáhať v budovaní satelitov