Tvrdá ekonomická realita dopadla na milióny Američanov. Prieskumy dokazujú, že ľudia, ktorí si zmenili pohlavie, čelia väčším finančným ťažkostiam ako populácia vo všeobecnosti. Príkladom je 18-ročný Quinn Merriss, ktorý sa identifikuje ako transrodový a nebinárny. Ledva prežíva. Po rokoch napätia a hádok s rodičmi kvôli identite odišiel z domu. Žije bez finančnej podpory od príbuzných, pracuje ako čašník za 5,50 dolára na hodinu plus prepitné.

„Žijem od výplaty k výplate,“ povedal Q. Merriss, ktorý býva v byte v Cincinnati, pre CNN. Dokáže prežiť vďaka viacerým štátnym programom pomoci, či už s bývaním, výživou alebo zdravotným poistením. Think tank so sídlom vo Washingtone Pew Research Center identifikuje v Spojených štátoch ako transrodových a/alebo nebinárnych najmenej 5,3 milióna ľudí. Čelia „nižším mieram zamestnanosti, nižším príjmom domácností, vyšším mieram chudoby, väčšiemu využívaniu verejnej pomoci a zvýšenej pravdepodobnosti potravinovej neistoty“, ukázala štúdia z roku 2022.

Ekonómovia a výskumníci hovoria, že za to môže „transfóbia“, teda negatívne názory a postoje voči týmto ľuďom. Zmena pohlavia môže stáť desiatky tisíc dolárov a mať negatívny vplyv na duševné zdravie. „Vieme, že transrodoví ľudia zažívajú mnohé ekonomické nerovnosti odvtedy, čo sa o nich začali zbierať údaje, teda už 30 až 40 rokov,“ povedal Kevin Nadal, profesor psychológie na Graduate Center na City University of New York.

Podľa prieskumu National Center for Transgender Equality viac ako tretina transrodových ľudí (34 %) uviedla, že žije v chudobe, a 30 percent bolo aspoň raz v živote bezdomovcami. Miera nezamestnanosti medzi opýtanými transrodovými ľuďmi bola 18 percent, čo je viac ako štvornásobok aktuálnej celonárodnej miery.

Federálna agentúra USA Census Bureau stanovuje hranicu chudoby pre jednu osobu na 14 880 dolárov v roku 2022.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Na Slovensku pribudlo ľudí ohrozených chudobou. Je ich už takmer jeden milión