Dynastia Grífolsovcov zo Španielska bohatla niekoľko posledných desaťročí na krvnej plazme. Odbery väčšinou robili od chudobných Američanov a Mexičanov hľadajúcich rýchle zárobky. Vláda španielskej miliardárskej rodiny v tomto výnosnom medicínskom biznise sa však už skončila, píše Bloomberg.

Funkciu generálneho riaditeľa prevzal Thomas Glanzmann, čím nahradil dvoch členov rodiny, ktorí boli výkonnými riaditeľmi. Ukončila sa tak vláda celkovo štyroch generácií Grífolsovcov.

Tento krok zavŕšil chaotické obdobie po tom, čo pandémia okresala biznis s odbermi krvnej plazmy. Obavy o osud spoločnosti vzrástli aj pre hromadu dlhov, čo viedlo k tomu, že rodinný majetok sa od začiatku roku 2020 znížil o viac ako polovicu. V súčasnosti má podľa údajov Bloomberg Billionaires Index hodnotu približne 1,6 miliardy dolárov. Zisk firmy vlani klesol na 188 miliónov eur zo 637 miliónov v roku 2019.

Rodina sa obrátila na prakticky cudzinca, aby zvrátil nepriaznivú situáciu. „To, čo robia, je správne, odstúpiť a nechať profesionálov, aby prevzali opraty ich spoločnosti,“ povedal Xavi Brun z Trea Asset Management. „Spoločnosť sa rozrástla, už nie je rodinným podnikom.“

Od histórie po súčasnosť

História skupiny siaha do roku 1909, keď José Antonio Grífols Roig krátko po získaní lekárskeho diplomu založil v Barcelone laboratórium na analýzu krvi. Pracoval zo svojho bytu na ulici Rambla. Na balkónoch choval králiky a morčatá, ktoré používal na experimenty.

José Antonio založil so svojimi synmi v roku 1940 nástupnícku firmu, ktorá vyvíjala vakcíny a krvné transfúzie pre obyvateľstvo postihnuté španielskou občianskou vojnou. Jeho synovia boli priekopníkmi techník, ktoré umožnili ľuďom darovať krv častejšie bez vedľajších účinkov. Obchod expandoval globálne prostredníctvom tretej generácie dynastie po tom, čo Víctor Grífols v roku 1987 nahradil vo vedení spoločnosti svojho otca.

Spoločnosť Grifols v roku 1945 spustila prvú súkromnú krvnú banku v Španielsku. Neskôr sa začala sústrediť na USA, kde ľudia ako v jednej z mála krajín môžu darovať krv za peniaze. Spojené štáty zabezpečujú takmer dve tretiny všetkej krvnej plazmy dostupnej na svete.

Dnes má spoločnosť takmer štyri stovky centier na darovanie plazmy v USA, Kanade, Európe, Číne a na Strednom východe; Grífolsovci tak vytvorili jednu z najväčších takýchto sietí na svete. Mnohé z odberných staníc boli blízko južných hraníc Spojených štátov v Kalifornii, Arizone, Novom Mexiku a Texase. V inzerátoch otvorene lákajú Mexičanov, pričom stránky na Facebooku sú v španielčine. V snahe o znižovanie nákladov však medzičasom došlo k zatvoreniu 25 centier v USA.

Ďalšie dôležité správy

Apple watch
Neprehliadnite

Apple pracuje na systéme monitorovania hladiny glukózy v krvi bez potreby kožného vpichu