Hotovosť je vo svete investovania tým najbezpečnejším aktívom. Zdá sa, že aj na Wall Street sa v súčasnosti stala tým najžiadanejším artiklom.

Hoci index S&P 500 vzrástol tento rok o 22 percent, Američania už od januára do peňažných trhov investovali dokopy vyše 230 miliárd dolárov. Z hľadiska šetrenia bol rok 2024 druhým najúspešnejším rokom od konca minulého storočia. Viac peňazí si Američania odložili už len v roku 2023.

Existuje mnoho dôvodov, prečo začalo byť alokovanie hotovosti také populárne. Úrokové sadzby na sporiacich účtoch a peňažných trhoch vzrástli až na päť percent, čo investorom prinieslo atraktívne bezrizikové výnosy. Na ich správaní sa podľa Business Insideru podpísal aj nárast geopolitického napätia či panika bankárov z Wall Street, ktorí už vyše rok hovoria o hroziacej recesii.

Hra na istotu

Zaujímavé je, že hotovosť si na dôchodok nesporí generácia baby boomerov, ako by to mnohí predpokladali, ale práve mileniáli. Jedna z divízií Bank of America v prieskume zisťovala, ako bohatí Američania vnímajú svoje financie. Za posledné dva roky zvýšilo svoje hotovostné rezervy vyše 55 percent investorov vo veku od 21 do 43 rokov a 46 percent investorov vo veku 44 a viac rokov.

Investičné myslenie mileniálov poznačili dve veľké krízy. Mnohých v období, keď prvýkrát vstupovali na trh práce, zasiahla globálna finančná kríza. O desať rokov neskôr zas vypukla celosvetová pandémia, ktorá takisto otriasla ich psychikou. Ako investori sa preto začali riziku skôr vyhýbať.

Mileniáli sa síce šetrením chránia, no bohatstvo sa buduje na zložených výnosoch. Ich nedôvera k akciovému trhu im tak môže z dlhodobého hľadiska skôr uškodiť, píše Business Insider. Držať všetky extra peniaze na sporiacom účte môže byť  podľa neho obrovskou finančnou chybu, ktorou sa pripravia o skvelé investičné príležitosti.

Mileniáli už naozaj premeškali niektoré z najlepších rokov. Od ich dvadsiatich do zhruba tridsiatich rokov rástol index S&P 500 v priemere o 11,5 percenta ročne, zatiaľ čo sporiace účty mali vinou nulovej úrokovej politiky Fedu minimálne výnosy. Mileniáli, ktorí v tomto období šetrili a neinvestovali, sa tak pripravili o desaťročie kumulovania ziskov zo zloženého úroku.

Finančná chyba

Hotovosť môže byť v ťažkých časoch na rozdiel od nevyspytateľného akciového trhu spoľahlivou voľbou. Ak však majú mladí pred sebou ešte niekoľko desiatok rokov, nemali by sa báť podstúpiť nejaké to riziko. Pri niekoľkoročnom pravidelnom investovaní sa môže rozdiel medzi päť- a šesťpercentnými výnosmi pohybovať v tisícoch eur.

Z dlhodobého hľadiska hovoria analýzy v prospech odklonu od hotovosti. Z krátkodobého to podľa Business Insideru začína vyzerať rovnako. Keďže Fed začal v septembri znižovať úrokové sadzby, ľudia, ktorí si schovávajú peniaze na sporiacich účtoch, pomaly prichádzajú o vyššie výnosy. Priemerné úrokové sadzby peňažného trhu klesli koncom júla z 2,9 na 2,75 percenta.

Hromadiť hotovosť za účelom vybudovania núdzového fondu či nasporenia zálohy na dom dáva zmysel. Spoľahnúť sa na ňu pri financovaní budúceho dôchodku však nie je dobrým nápadom, píše Business Insider. Podľa portálu je riziko základom budovania majetku, takže peniaze treba čo najrýchlejšie investovať, aby mali čas „pracovať“.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke budova Národnej banky Slovenska.
Neprehliadnite

Objem bankových vkladov Slovákov rastie, za desať rokov sa takmer zdvojnásobil