Takzvaný demokratický spôsob výchovy je u rodičov z generácie mileniálov mimoriadne obľúbený. Je navrhnutý tak, aby nahradil staromódny autoritársky prístup a presadzoval skôr empatiu a vyjednávanie. Rodičia v rámci novej benevolentnej výchovy dávajú deťom na výber, nechávajú ich rozhodovať a rešpektujú ich potreby a priania.

Keď sa dieťa nevie správať, nikdy ho netrestajú a snažia sa brať pocity dieťaťa čo najviac do úvahy. Pomáhajú mu nájsť vlastnú stratégiu na riešenie ťažkých situácií a nechávajú ho učiť sa z dôsledkov vlastných rozhodnutí. Je to teda veľmi odlišný spôsob výchovy, než aký zažila väčšina dnešných dospelákov, ktorí museli rodičov poslúchať na slovo, upozorňuje Business Insider.

Všetkého veľa škodí

Zástancovia demokratickej výchovy tvrdia, že im pomáha vychovávať deti so zdravými citovými väzbami, ktoré sú sebaisté, empatické a láskavé. Tieto tvrdenia už podporilo niekoľko psychologických štúdií. V praxi ale bývajú benevolentní rodičia až príliš zhovievaví a potomstvo až príliš rozmaznávajú. Výsledkom sú egoistické a sebastredné deti prilepené na displeje mobilov, ktoré nedokážu zvládať neúspech.

Učitelia obviňujú benevolentný spôsob výchovy zo zlého správania v triedach, pre ktoré mnohí profesionáli odchádzajú z odvetvia. Nový výskum naznačuje, že takzvaní „helikoptéroví rodičia“ výchovou prispievajú k zhoršeniu duševného zdravia mladých. Tento pojem opisuje rodičov, ktorí to so starostlivosťou preháňajú – nosia deťom obedy ešte aj v dospelosti, vybavujú za nich lekárov a snažia sa za nich vyriešiť všetky problémy.

Trpké vytriezvenie

Čoraz viac rodičov si začína uvedomovať, že časovo a energeticky náročná metóda prináša nejednoznačné výsledky. Niektorí sa jej preto rozhodli raz a navždy vzdať. Demokratický spôsob výchovy začína čoraz viac pripomínať prepadák. Nedávno publikovaný výskum odhalil, že prílišná angažovanosť rodičov a vyplývajúca nesamostatnosť detí koreluje s narastajúcimi prípadmi depresie a úzkosti u detí a tínedžerov, ktoré dosahujú rekordné úrovne.

Iný výskum odhalil súvis medzi benevolentným rodičovstvom a vysokými úrovňami agresivity, antisociálneho správania a nedostatku sebadisciplíny u detí. Tieto vlastnosti ohrozujú schopnosť dieťaťa vytvárať si plnohodnotné vzťahy, ktoré sú dôležité pre fyzickú a duševnú pohodu. Odborníčka na správanie detí Anna Lussenburgová videla dôsledky benevolentnej výchovy na vlastné oči. Mnohí z jej klientov dnes zápasia s deťmi, ktoré robia diery do stien, hryzú a hádžu sa o zem pri najmenšej provokácii.

Dôraz na pocity dieťaťa môže viesť k zveličovaniu menších problémov. Rodičia sa tak často riadia pokynmi potomka namiesto toho, aby prevzali kontrolu do vlastných rúk a ponúkli mu potrebné usmernenie. To, čo ľudia chcú, nie je vždy to, čo potrebujú. Platí to aj pre deti. Niekedy aj oni potrebujú od rodičov počuť jasné „nie“, uzatvára Business Insider.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Analýza: Výchova dieťaťa stojí v priemere od narodenia po dospelosť približne 60-tisíc eur