lak na vonkajšiu schengenskú hranicu je obrovský napriek masívnym opatreniam, ktoré zaviedlo Maďarsko. Na tlačovej konferencii pri juhomaďarskej obci Hercegszántó to v pondelok uviedol minister vnútra SR Roman Mikulec.
Spolu s policajným prezidentom Štefanom Hamranom Mikulec navštívil príslušníkov Policajného zboru SR pomáhajúcich v ochrane maďarsko-srbských hraníc, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Podľa Mikulcových slov nie je situácia na maďarsko-srbských hraniciach jednoduchá napriek tomu, že je tam postavené masívne oplotenie.
„Tlak na vonkajšiu hranicu - v tomto prípade srbsko-maďarskú - je obrovský, a aj pri tých masívnych opatreniach nie je možné na sto percent zabrániť migrantom v prekročení hranice," povedal Mikulec, ktorý pripomenul, že maďarským orgánom sa podarilo v tomto roku zabrániť už vyše 260-tisíc prípadom narušenia týchto hraníc.
Mikulec v prítomnosti maďarského ministra vnútra Sándora Pintéra ocenil spoluprácu s maďarskými policajtmi a dodal, že ochrana vnútorných hraníc Shengenu nie je taká účinná, ako ochrana vonkajšej hranice.
„Budeme vyvíjať tlak aj na Európsku komisiu a Frontex (Európsku agentúru pre pohraničnú a pobrežnú stráž) a ďalšie agentúry, aby toto bolo riešením nielen problému Maďarska, ale celoeurópskeho problému," povedal slovenský minister.
Slovensko 20. októbra vyslalo na maďarsko-srbské hranice 40 policajtov. Maďarským kolegom tam pomáhajú zmierniť tlak vyvolaný nelegálnou migráciou. Mikulec vtedy zopakoval, že riešením nelegálnej migrácie je ochrana vonkajšej schengenskej hranice, nie kontroly na vnútorných hraniciach.
Slovenskí policajti pôsobia v zmiešaných hliadkach. Ich misia má zatiaľ trvať dva mesiace, potom sa má prehodnocovať.