Ministri vnútra Česka, Rakúska, Slovenska a Maďarska vo štvrtok budú v Prahe rokovať o migračnej situácii. Schádzajú sa deň pred mimoriadnym zasadnutím ministrov vnútra členských krajín Európskej únie, ktoré do Bruselu v rámci českého predsedníctva EÚ zvolal vicepremiér Vít Rakušan (STAN).
Migranti a balkánska trasa
Povedal, že vo štvrtok bude s kolegami riešiť predovšetkým aktuálnu situáciu na západobalkánskej migračnej trase a jej dopad na strednú Európu. ,,Zároveň chceme diskutovať aj o bodoch, ktoré budeme prerokovávať na piatkovej mimoriadnej rade," doplnil.
Mimoriadne stretnutie ministrov vnútra členských krajín EÚ by sa v piatok malo zaoberať spormi okolo zavádzania kontrol na hraniciach vnútri schengenského priestoru a prijímania migrantov vyzdvihnutých v Stredozemnom mori.
V posledných týždňoch sa v únijných inštitúciách hovorí predovšetkým o takzvanej balkánskej trase, kde únijná pohraničná agentúra Frontex pozoruje medziročný nárast v počte migrantov prichádzajúcich nelegálne do EÚ takmer na trojnásobok.
Kontroly na hraniciach s Českom
Niektoré štáty vrátane Česka na vývoj reagovali zavedením hraničných kontrol, ďalšie tento krok zvažujú, čo vnieslo napätie okrem iného do česko-slovenských vzťahov. Ďalšou horúcou témou je neochota novej talianskej vlády prijímať lode s utečencami. Jedna taká, ktorú Taliansko odmietlo, nakoniec pred týždňom zakotvila vo francúzskom Toulone, potom Francúzsko posilnilo kontroly na hraniciach s Talianskom.
Česko zaviedlo kontroly na hranici so Slovenskom koncom septembra. Policajti a vojaci sú na hraniciach nasadení, pretože od mája rastie počet migrantov, ktorí nelegálne prekračujú slovensko-českú hranicu a mieria prevažne ďalej do Nemecka.
Opatrenie je v pláne do 12. decembra. Najviac migrantov prechádza hranica na južnú Moravu a do Zlínskeho kraja. Na Slovensko obvykle prichádzajú z Maďarska, kam sa dostávajú z Balkánu.