Vládny kabinet SR sa dohodol na privatizácii teplárenských spoločností (TS) vo vlastníctve štátu. "Odporučili sme predsedníčke Výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM), aby v spolupráci s rezortmi hospodárstva a financií pripravili návrh postupu privatizácie," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní vlády minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).

Podľa ministra existuje vo vláde v otázke privatizácie zhoda. "Budeme ich privatizovať súťažou, budeme hľadať strategických investorov. Zatiaľ nie je zhoda v tom, aký bude ich podiel, ale bude to najmenej 51 %. Materiál, o ktorý sme požiadali, má dať návrh, koľko presne to má byť a či tam má byť prípadná participácia samospráv," priblížil Mikloš.

Doterajší vývoj podľa ministra ukázal, že hospodárenie štátnych TS nebolo celkom efektívne. "Niektoré TS sú v zisku, ale do značnej miery len vďaka predaju emisií. Niektoré z nich sú napriek tomu stále v strate," zdôraznil.

Porovnaním očakávaného výnosu z predaja 100 % majetkových podielov oproti očakávanému dividendovému výnosu je výhodnejší predaj majetkových účastí v teplárenských spoločnostiach strategickému investorovi. Vyplýva to z Analýzy ekonomickej výhodnosti držania akcií s cieľom príjmu z dividend alebo predaja akcií.

Odhadovaná trhová hodnota TS by sa mohla podľa analýzy v súčasnosti pohybovať na úrovni 160 až 200 miliónov eur. Priemerný celkový ročný dividendový výnos za všetky TS v rokoch 2002 až 2010 dosiahol hodnotu 4,2 milióna eur.

Podľa analýzy privatizácia nebude mať negatívny vplyv na cenu dodávaného tepla. "Cena je a bude aj naďalej regulovaná na základe pravidiel stanovených nezávislým orgánom, Úradom pre reguláciu sieťových odvetví," zdôraznil fond, podľa ktorého predaj teplárenských spoločností je výhodný aj z toho hľadiska, že potrebné budúce investície do ekologizácie teplárenských spoločností zabezpečí súkromný investor. Štát by tak mal ušetriť eurofondy, ktoré mali na tento účel smerovať. "Ušetrené prostriedky plánované z EÚ fondov bude možné použiť na iné priority vlády ako diaľnice či informatizáciu spoločnosti," dodal fond.

Predaj šiestich najväčších teplárenských spoločností chcela realizovať ešte druhá vláda Mikuláša Dzurindu. Odpredaj majetku však už kvôli predčasným parlamentným voľbám v roku 2006 nestihla. Nasledujúca vláda Roberta Fica predaj energetických spoločností zastavila. Teplárenské spoločnosti sa mali predávať viacerými spôsobmi. Dzurindova vláda nakoniec schválila predaj 51 % akcií priamo strategickému investorovi. Podľa fondu o teplárne vtedy prejavilo záujem 64 subjektov vrátane konzorcií a kvalifikovalo sa 30 uchádzačov.

Ilustračné foto na titulke - TASR/Milan Kapusta