V záujme finančnej stability eurozóny ako celku by implementácia záverov summitu eurozóny z 21. júla tohto roka, teda zmien v súčasnom eurovale, mala byť rýchla, aby zaručila dostatočné zdroje a účinné nástroje na utlmenie rizika nákazy a preliatia problémov, ktorým čelia niektorí členovia eurozóny. Konštatuje to minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) vo vyhlásení, ktoré TASR poskytol jeho hovorca Martin Jaroš.

„Slovenská vláda bude o potrebných opatreniach - dodatok k zmluve o EFSF a novele zákona o špecifických štátnych zárukách - diskutovať v stredu 7. septembra, aby mohli byť čo najskôr prerokované v parlamente," avizoval I. Mikloš.

Šéf SaS Richard Sulík pritom cez víkend vyhlásil, že o opatreniach dohodnutých na celoeurópskej úrovni sa tak skoro rokovať nebude a parlament by o nich mohol definitívne rozhodovať až v decembri. Lídri koalície sa nedávno dohodli, že Slovensko by malo o dočasnom aj trvalom eurovale hlasovať ako posledná krajina eurozóny. Minister financií však už dlhšie trvá na tom, aby boli zmeny schválené čo najrýchlejšie.

Za čo najrýchlejšie schválenie dohôd z mimoriadneho summitu sa dnes vyslovil aj hovorca Európskej komisie v Bruseli Amadeo Altafaj. „Pokiaľ viem, zatiaľ nebol stanovený dátum hlasovania,“ reagoval hovorca na otázku, čo hovorí na postoj šéfa slovenského parlamentu.

Rezort financií podľa I. Mikloša verí, že dodržiavanie pravidiel rozpočtovej disciplíny a zodpovedného hospodárenia je nutnou podmienkou pre stabilitu a rast. Na jednej strane podporuje inštitucionálne zmeny na posilnenie stability eurozóny, zároveň však veľmi pozorne sleduje aktuálny vývoj ohľadom prebiehajúceho bilaterálneho pôžičkového programu aj pripravovaného programu finančnej pomoci Grécku.

„Ministerstvu veľmi záleží na podmienečnosti takýchto opatrení a preto považuje za potrebné opätovne pripomenúť, že Slovensko viackrát vyjadrilo silný záujem o záruku za prípadnú účasť na ďalšom programe, ako aj o jasný záväzok prijímateľa pomoci, že urobí všetky potrebné kroky na ozdravenie verejných financií a podujme sa na ekonomické reformy. Akékoľvek signály, že sa tak nedeje, sú dôvodom na znepokojenie," dodal vo svojom vyhlásení I. Mikloš.

Medzinárodná misia prerušila minulý týždeň v piatok rokovania s gréckou vládou. Podľa gréckych médií dôvodom bolo, že Grécko neplní stanovené rozpočtové ciele, čo ale grécka vláda odmieta. Atény tvrdia, že rozhovory sa odložili o 10 dní preto, aby mali čas na dopracovanie návrhu rozpočtu na budúci rok.

Foto na titulke - Miro Nôta