Slovensko je proti ďalšiemu zvýšeniu kapacity európskych záchranných fondov EFSF a ESM, podľa ministra financií Ivana Mikoše sa tým problémy eurozóny nevyriešia. I. Mikloš vyzýva k rýchlej  realizácií zmlúv, ktoré na summite eurozóny 21. júla dohodli lídri krajín platiacich eurom. Pripojil sa tak k Nemecku a Holandsku, ktoré sa tiež stavajú proti navýšeniu kapacity fondov.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vo štvrtok vyzval predstaviteľov krajín, aby bez zbytočných odkladov pristúpili k realizácii dohody z júla. Na summite sa dohodol druhý záchranný úver pre Grécko, na ktorom sa majú podieľať aj súkromní veritelia.

„Slovensko už podniká prvé kroky. Vedieme diskusie o zapojení privátneho sektora, aktívne komunikujeme s ministerstvami ostatných štátov menovej únie o nastavení nového gréckeho programu, v pondelok budem diskutovať s predsedníčkou vlády a ministrom zahraničných vecí o postupe potrebných legislatívnych zmien,“ uviedol I. Mikloš v písomnom stanovisku.

Eurozónu už dlhšiu dobu trápi dlhová kríza, ktorá v posledných dňoch eskaluje a dolieha predovšetkým na Taliansko a Španielsko. Výnosy štátnych dlhopisov týchto krajín sú na nových rekordoch, čo im zvyšuje náklady na obsluhu dlhu.

O situácii na finančných trhoch dnes budú rokovať francúzsky prezident Nicolas Sarkozy s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a španielskym premiérom José Zapaterom. Oznámila to Sarkozyho kancelária. Všetci traja už pritom vo štvrtok hovorili s prezidentom Európskej centrálnej banky (ECB) Jeanom-Claudom Trichetom.

Akciové trhy vo štvrtok zasiahla masívna vlna výpredajov, a to v Európe i USA. Medzi investormi silnie nervozita kvôli dlhovej kríze v eurozóne a spomaleniu globálnej ekonomiky. Výpredaje podľa agentúry Reuters znížili hodnotu akcií zahrnutého do svetového indexu MSCI World o 2,5 bilióna dolárov. Pre porovnanie ide o sumu, ktorá napríklad zodpovedá HDP Francúzska.

Foto na titulke - Miro Nôta