Aktuálny slabý záujem o štátne bondy financovanie slovenského dlhu zatiaľ neohrozuje. Prvý veľký test podľa ministra financií Ivana Mikloša príde koncom januára. Slovensko bude musieť splatiť emisiu dvojročných bondov v sume takmer 900 miliónov eur.
„Tie emisie, ktoré teraz boli neúspešné, alebo čiastočne neúspešné, neslúžia na akútne financovanie. Skôr mali slúžiť ako zásoba pre ďalší rok. Prvá väčšia emisia príde koncom januára," povedal na utorňajšej tlačovej konferencii I. Mikloš.
Súčasná situácia na finančných trhoch je podľa ministra panikou a nezakladá sa na ekonomických fundamentoch. "Momentálna situácia je tak neštandardná, že predpokladám, že dlhodobo udržateľná nie je a že nebude pretrvávať. Iste uznáte, že nie je normálne, ak si nevie požičať ani Nemecko, a že to je skôr už otázka paniky ako reálneho stavu týchto ekonomík," konštatoval minister.
Slovensko v dvoch posledných aukciách štátnych bondov za posledné dva týždne dokázalo predať cenné papiere iba za 28 miliónov eur. Prvú aukciu z polovice novembra pre nezáujem investorov štátna Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) dokonca zrušila, v druhej pri 30-miliónovom dopyte predala cenné papiere iba za spomínaných 28 miliónov eur.
Podľa analytikov tak zostáva situácia na slovenskom dlhopisovom trhu naďalej pod vplyvom investorského sentimentu v eurozóne a nezodpovedá len domácim faktorom. To sa odráža nielen na slabom dopyte, ale aj na raste výnosov. "Ďalší vývoj výnosov bude závisieť najmä od riešenia, s ktorým prídu európski predstavitelia a od toho, ako sa im podarí upokojiť situáciu. Ďalší rast výnosov sa nedá vylúčiť, hoci fundamenty slovenskej ekonomiky zostávajú dobré," uviedla pre agentúru SITA analytička Slovenskej sporiteľne Soňa Muzikářová.
Slovenské aukcie sú podľa analytika Volksbank Slovensko Vladimíra Vaňa tiež výsledkom neistoty na regionálnom trhu, pod ktorú sa podpisuje napätá situácia v Maďarsku. „V neposlednom rade netreba zabúdať ani na to, že trojročné dlhopisy Slovinska, ktoré má o jeden stupeň vyšší rating, než Slovensko, sa na sekundárnom trhu obchodujú s výnosom do splatnosti viac než päť percent," dodal.
Ilustračné foto na titulke - SITA / Marián Peiger