Spory medzi Najvyšším súdom a ministerstvom financií pre pokusy o finančnú kontrolu na súde pokračujú. Po tom, ako trestné oznámenie podal úrad Štefana Harabina, je rozhodnutý ho podať aj minister Ivan Mikloš (SDKÚ-DS). Ten dnes tiež oznámil, že už podpísal pokuty pre Najvyšší súd vo výške približne 33-tisíc eur a skoro tisícku eur pre samotného Harabina. Proti sankciám sa však môžu odvolať.

Mikloš (SDKÚ-DS) poslal na Najvyšší súd kontrolu niekoľkokrát, Harabin ju opakovane odmietol. Ide údajne o prvý prípad na Slovensku, keď inštitúcia nesúhlasila s finančným auditom. Kontroly na Najvyššom súde pritom vykonalo ministerstvo aj v roku 2007 a 2009 a podľa názoru právnikov má možnosť urobiť previerku aj v súčasnosti. Vraj to tento rok v marci uznal aj samotný Najvyšší súd, ktorý tak argumentoval v odpovedi na novinársku otázku o jeho hospodárení.

"Pripravujeme na ministerstve financií trestné oznámenie na predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, ktoré bude v najbližších dňoch podané na generálnu prokuratúru a prezídium policajného zboru," povedal Mikloš.

Ministerstvo financií sa márne pokúša o audit na Najvyššom súde už zhruba dva týždne. Súd najprv 29. júla odmietol previerku pre formálnu chybu, neskôr sa kontrola nekonala opäť. Harabin tvrdil, že to neumožňuje uznesenie Ústavného súdu. Neskôr v čase plánovanej kontroly zasadala Súdna rada mimo Bratislavy. Pôvodne pritom súd požiadal o odklad kontroly, čomu Miklošov úrad vyhovel.

Harabin trvá na tom, že postup ministerstva je spolitizovaný. Tvrdil tiež, že ministerstvu ide o finančné podriadenie si súdu. Žiadal, aby audit vykonal namiesto ministerstva Najvyšší kontrolný úrad, ktorý však odkázal, že na to do konca roka nemá kapacitu.

Mikloš v minulosti vyhlásil, že ak budú zmarené ďalšie pokusy o audit, môže opakovane udeľovať súdu aj jeho predsedovi finančnú sankciu. Vláda vraj stále navyše nevyčerpala všetky možnosti. Jedným z krokov by mohlo byť disciplinárne konanie zo strany ministerstva spravodlivosti. O ňom by však rozhodovali disciplinárne senáty, ktoré nominuje Súdna rada. Jej šéfuje práve Harabin.

Vzťahy medzi šéfom Najvyššieho súdu a politikmi súčasnej vládnej koalície sú dlhodobo napäté. Kritici Harabinovi pripisujú zodpovednosť za údajne zlý stav justície. Kabinet sa okrem iného netají zámerom podriadiť rozpočet Najvyššieho súdu ministerstvu spravodlivosti.

Foto na titulke - SITA / Ľudovít Vaniher