Spoločná európska mena sa dá zachrániť aj bez vytvorenia fiškálnej únie v Európe. V reakcii na súčasnú dlhovú krízu viacerých krajín v eurozóne a diskusiu o jej možných riešeniach to v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu vyhlásil minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).
"Ak sa konečne budú dodržiavať pravidlá, ak budeme mať jednotný trh, ktorý stále nemáme, ak budeme mať pružný trh práce, ak sa nebude kamuflovať a klamať, ak sa budú robiť potrebné reformy, tak si myslím, že euro sa dá udržať aj bez fiškálnej únie," argumentoval šéf rezortu financií s tým, že ide o priority, ktoré v rámci svojej európskej politiky presadzuje súčasná vláda.
Zároveň je presvedčený, že ak by sa vývoj v Európskej únii (EÚ) uberal smerom k zjednocovaniu rozpočtových, daňových a sociálnych systémov, on osobne aj celá koalícia by boli zásadne proti. "Bolo by to zlé pre nás, ale aj pre Európu," zdôraznil Mikloš.
Odmietavý postoj k vytvoreniu fiškálnej únie s ním zdieľa aj jeho predchodca na poste ministra financií Ján Počiatek (Smer-SD). "Tiež si myslím, že teória fiškálnej únie je nesprávna a treba hľadať riešenia inde. Myslím si, že v tomto zdieľam názor súčasnej vládnej koalície," potvrdil v dnešnej diskusii opozičný poslanec.
Mikloš je presvedčený, že doterajší vývoj v eurozóne dal za pravdu odmietavému stanovisku novej vlády k pôžičke Grécku. "Ukázalo sa, že grécka pôžička bola obrovská chyba, aj ochranný val. Myslím, že sa treba vrátiť naspäť a začať riešiť tieto veci tak, ako majú byť riešené, teda reštrukturalizáciou dlhov krajín aj s účasťou bánk," dodal.
Foto na titulke - SITA