Peniaze na hotovostný vklad do nového Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), ktorý v roku 2013 nahradí súčasný euroval, by malo Slovensko získať z privatizácie. Na dnešnom rokovaní finančného výboru parlamentu to konštatoval minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).
Slovensko má podľa nedávno dohodnutého kľúča do základného kapitálu ESM prispieť hotovostným vkladom vo výške 659 miliónov eur. So získaním tejto sumy z privatizácie by nemal byť podľa Mikloša problém, rovnako ani s dohodou v rámci vládnej koalície na jej využití takýmto spôsobom. "Je to zámer ministerstva financií, ale keďže je dohoda na privatizácii a zhruba aj na časovom rámci privatizácie, predpokladám, že by s tým nemal byť problém," uviedol pre TASR šéf rezortu financií po rokovaní parlamentného výboru.
Zároveň potvrdil, že pri takomto riešení vklad Slovenska do nového protikrízového mechanizmu neovplyvní dlh ani deficit verejných financií SR. Zmení sa totiž len forma štátnych aktív z peňazí na kapitálový podiel v ESM. "Dlh by to ovplyvnilo, keby sme si museli požičať, aby sme si nakúpili tie akcie. Ale keď použijeme peniaze z privatizácie, tak to neovplyvní ani dlh, ani deficit," zdôraznil Mikloš.
Predseda finančného výboru Jozef Kollár z koaličnej SaS však upozornil, že možností na použitie peňazí z privatizácie je viac, či už ide o oddlženie nemocníc, štátneho nákladného železničného prepravcu Cargo Slovakia, prípadne vklad do ESM.
Stanovisko jeho strany k podpore tohto mechanizmu zatiaľ nie je definitívne. "SaS má k eurovalu 2 Republikovú radu a tá by mala v utorok s konečnou platnosťou rozhodnúť. Z toho sa potom budú odvíjať ďalšie úvahy, či peniaze z privatizácie by mali slúžiť napríklad na prefinancovanie nášho hotovostného vkladu do eurovalu 2," uviedol pre TASR Kollár.
Na podobe nástupcu v súčasnosti fungujúceho, avšak iba dočasného eurovalu (EFSF) sa dohodli ministri financií aj lídri Európskej únie (EÚ) v marci. ESM bude medzivládna organizácia, ktorá bude mať povahu regionálneho záchranného fondu a bude slúžiť na prípadnú mimoriadnu finančnú pomoc členom eurozóny, ktorí sa ocitli vo finančnej tiesni.
Efektívna úverová kapacita mechanizmu má dosiahnuť 500 miliárd eur. Peniaze na prípadnú pomoc by získaval vydávaním dlhopisov s ratingom AAA. Keďže časť krajín eurozóny vrátane Slovenska toto najvyššie ratingové hodnotenie nemá, ESM bude musieť disponovať finančnými prostriedkami v celkovej výške 700 miliárd eur, z čoho 80 miliárd eur má byť splatených v hotovosti a zvyšok bude tzv. kapitál na požiadanie. Hotovosť vložená do ESM poslúži len ako forma záruky, nie na priamu finančnú injekciu do problémových ekonomík.
Foto na titulke - TASR / Pavol Neubauer