Aktualizované 13. 10. 2011 o 15:00
Predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS) by mal prísť o svoju stoličku už dnes. "Buď sa jej vzdá, alebo bude odvolaný," povedal dnes pre TASR dobre informovaný zdroj z prostredia koalície. Sulíkove kompetencie by mal prevziať niektorý z jeho podpredsedov, Pavol Hrušovský (KDH), Béla Bugár (Most-Híd) alebo Milan Hort (SDKÚ-DS). Najhorúcejším kandidátom je vraj P. Hrušovský.
Podľa informácií TASR sa koalícia nepokúsi odvolať R. Sulíka hneď na začiatku dnešného rokovacieho dňa. Najskôr má byť zmenený program schôdze. Ako prvý bod by mal nasledovať ústavný zákon o predčasných voľbách, ktorý má byť prerokovaný v zrýchlenom konaní. Potom bude nasledovať schvaľovanie zmien v eurovale. Ak sa do skončenia týchto bodov R. Sulík funkcie nevzdá a nepoverí svojimi kompetenciami niektorého z podpredsedov, príde návrh na odvolanie. Na jeho predloženie treba minimálne tri poslanecké kluby.
V koalícii prevláda názor, že R. Sulík nemá čo hľadať na čele Národnej rady SR, keď nepodržal premiérku Ivetu Radičovú a jej vládu. Odvolávanie šéfa parlamentu sa má uskutočniť tajne. Keď bude odvolaný, koalícia sa bude zaoberať tým, ako zabezpečiť funkčnosť parlamentu ďalej. "Sú dve možnosti. Buď zvolíme nového predsedu, alebo sa bude hľadať iné legislatívne riešenie," povedal zdroj z koalície.
R. Sulíka na vzdanie sa funkcie vyzvala v utorok (11.10.) aj premiérka Iveta Radičová hneď po tom, ako pre chýbajúce hlasy poslancov SaS, troch poslancov z OKS a troch Obyčajných ľudí nebol schválený euroval a padla vláda. Sulík reagoval na výzvu tým, že nevidí najmenší dôvod na odstúpenie z funkcie len preto, že si to I. Radičová želá. Dodal, že svoje odvolanie však bude akceptovať s pokorou.
Daňovo-odvodová reforma neprejde
Daňovo-odvodovej reforme je podľa ministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála koniec. Ako uviedol po dnešnom rokovaní vlády, je mu to ľúto, pretože na nej pracovali vyše roka a bola by pre ľudí prínosom.
J. Mihál nevidí šancu, že by prešiel akýkoľvek návrh zákona, ktorý by zásadným spôsobom ovplyvnil dianie na Slovensku. "Okrem štátneho rozpočtu nie je možné očákávať, že by v parlamente nejaký zásadnejší návrh prešiel," dodal Mihál.
Premiérka I. Radičová sa po rokovaní vlády vyjadrila, že o osude daňovo-odvodovej reformy, ktorá už v snemovni prešla prvým čítaním, nakoniec rozhodne parlament. Vzhľadom na dohodnuté predčasné voľby by však už podľa nej nebolo vhodné púšťať sa do náročných reforiem. "Javí sa nie vhodným, priam nezodpovedným, spúšťať tak technicky a administratívne náročné zmeny, keď sú predčasné voľby. Zákony, pri ktorých neviete, či budú mať kontinuitu, netreba momentálne presadzovať," domnieva sa premiérka.
Základom pre výpočet daní a odvodov sa mala od začiatku budúceho roka stať superhrubá mzda. Malo ísť o hrubú mzdu zamestnanca zvýšenú o odvody zamestnávateľa s výnimkou súčasného poistného na úrazové poistenie. Reforma mala súčasne zaviesť jeden zdravotný a jeden sociálny odvod, ako aj jednotný vymeriavací základ na platenie odvodov a daní. Zdravotný odvod mal byť pre všetkých deväť percent.
Sadzba sociálneho odvodu pre zamestnancov mala byť 19 percent, pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) 13 percent a pre ľudí pracujúcich na dohody 10 percent. Paušálne výdavky pre SZČO vo výške 40 percent sa mali obmedziť horným limitom na úrovni životného minima v sume 200 eur mesačne. Nezdaniteľná časť základu dane sa mala znížiť z 19,2-násobku životného minima na 18-násobok životného minima pre každého daňovníka.
Liberáli rozpočet podporia
J. Mihál aj ďalší ministri SaS, ktorí prišli medzi novinárov po mimoriadnom rokovaní vlády, avizovali, že liberáli štátny rozpočet pri hlasovaní podporia. Na zasadnutí vlády dnes aj oni podporili skrátenie volebného obdobia Národnej rady SR. Šéf rezortu práce túto podporu podmieňuje tým, aby rozpočet bol predložený do Národnej rady SR v podobe, ktorú koalícia schválila spoločne.
Premiérka dnes po rokovaní vlády uviedla, že návrh štátneho rozpočtu na budúci rok sa môže v parlamente ešte zmeniť. "Dohodli sme sa, že podľa čerstvej prognózy sa bude ešte môcť rozpočet v Národnej rade upravovať. Nie je to definitívne uzavretá vec, pretože nemáme najčerstvejšiu prognózu a vývoj sa mení každým týždňom," vysvetlila. Ministerstvo financií už raz návrh rozpočtu pre nižší ako očakávaný rast slovenskej ekonomiky upravovalo, pričom ďalšiu aktualizovanú prognózu predstaví v novembri.
Ministri za SaS zrejme končia v piatok
Ministri SaS aj odmietli úvahy o tom, že by mohli z vlády odstúpiť. Šéf rezortu obrany Ľubomír Galko však priznal, že sa už v súčasnej vláde necíti dobre. "Myslím si, že tie kroky, ktoré sa dnes dejú a ktoré sa budú v najbližšom období diať, neboli zmanažované za posledné dni," vysvetlil podpredseda SaS Ľ. Galko.
Ten dnes podľa vlastných slov vládnym kolegom ironický poďakoval za to, že tak "urýchlene našli dohodu" s opozičnou stranou Smer-SD. "Pán minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) povedal, že berie späť svoje slová o tom, že mu je ľúto, že táto vláda končí, po tejto mojej poznámke," priblížil Galko.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) zrejme v piatok 14. októbra navrhne prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi odvolanie ministrov za SaS. Hlava štátu by s návrhom mala súhlasiť. Následne by mal prezident odvolať celú vládu a poveriť ju riadením štátu do predčasných volieb, ktoré majú byť 10. marca 2012. Rezorty patriace SaS si majú rozdeliť zvyšní členovia vlády. Pre TASR to dnes potvrdili zdroje blízke koalícii.
Načrtnutý scenár "je veľmi pravdepodobný" aj podľa predsedu klubu Mostu-Híd Lászlóa Solymosa. "Podľa mňa je to veľmi reálne po tých udalostiach, ktoré sa stali. Teda po tom, ako SaS povalila vládu," povedal pre TASR.
Šéf rezortu kultúry Daniel Krajcer (SaS) už v stredu po rokovaní vlády uviedol, že ministri za SaS pravdepodobne neostanú súčasťou vlády do predčasných parlamentných volieb. Liberáli však sami odstúpiť nechcú, hoci ich na to vyzvala premiérka po tom, ako pre chýbajúce hlasy poslancov SaS, troch poslancov OKS a troch Obyčajných ľudí padla vláda.
"Nemáme dôvod utekať, myslíme si, že sme si dobre zastávali svoje rezorty a svoju prácu, nikto z ministrov za SaS nemal žiadny škandál... Nemáme dôvod z vlády odchádzať, ale, pochopiteľne, nastáva istý vývoj, ale treba počkať na pána prezidenta," povedal D. Krajcer.
Ilustračné foto na titulke - SITA / Jozef Jakubčo