Jedným z prvých krokov nového ministra práce Jozefa Mihála bolo zrušenie výnosu o rozšírení vyšších kolektívnych zmlúv v strojárstve. Zmluva sa tak dotkne len tých zamestnávateľov v sektore, ktorí s ňou budú súhlasiť.
Predchádzajúca vláda ešte v roku 2007 narýchlo presadila opätovné automatické rozširovanie vyšších kolektívnych zmlúv na firmy v danom odvetví. Novela síce počítala s tým, že sa bude hodnotiť ekonomický dosah na firmy, no v praxi sa tým ministerstvo nikdy dôsledne nezaoberalo. Len vydalo výnos rozširujúci zmluvy a zamestnávatelia sa museli prispôsobiť. Dlhodobým argumentom zamestnávateľov bolo, že takúto zmluvu dobrovoľne nepodpísali, a teda by ňou nemali byť viazaní. Keď minulá vláda zmenu prijala, opoziční poslanci zákon napadli na Ústavnom súde SR – ten o ich sťažnosti však dosiaľ nerozhodol.
J. Mihál sa vracia k praxi, ktorú v roku 2002 zaviedol vtedajší minister práce Ľudovít Kaník. Ten platnú automatickú extenziu podmienil súhlasom firiem, ktorých by sa zmena mala dotknúť. Nasledovalo ďalšie oslabovanie pozície odborov, napríklad v tripartite. Konanie nového ministra práce naznačuje, že odborári môžu znova počítať s horšou vyjednávacou pozíciou, než mali za predchádzajúcej vlády vedenej stranou Smer-SD. Tú v predvolebnej kampani v roku 2006 aj otvorene podporovali.
Proti obmedzovaniu automatickej extenzie otvorene protestuje šéf Odborového zväzu Kovo Emil Machyna, ktorý rozširovanie zmlúv považuje za bežný európsky štandard. Jedným zo základných problémov extenzie však bolo, že hoci sa vzťahovala na celé odvetvie, to bolo často nesúrodé. Napríklad elektrotechnický priemysel – kde Mihálova predchodkyňa Viera Tomanová už rozšírenie nestihla schváliť – sa skladá ako z výrobcov LCD panelov, tak i z producentov káblových zväzkov. Prví produkujú tovar s vysokou pridanou hodnotou, druhí sú na opačnej strane spektra.
Ako TRENDU potvrdil šéf Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík, ani za Kaníkových čias zastavenie automatických extenzií neznamenalo, že ich nik neprijímal. Časť firiem ich akceptovala, keďže boli všeobecnejšie a mäkšie než ich prípadné vlastné kolektívne zmluvy.