Čoraz viac príbehov svedčí o tom, že smartfóny a sociálne siete ničia duševné zdravie mladých ľudí. Jonathan Haidt z New York University ich prirovnal k istému druhu mučenia (waterboardingu). V nedávnom prieskume až 53 percent Američanov uviedlo, že sociálne siete sú z väčšej časti alebo úplne zodpovedné za nárast depresie u tínedžerov.

Aj keď je duševné zdravie ťažké merať, The Economist sa pozrel na počet samovrážd a hospitalizácií z dôvodu sebapoškodzovania u dievčat v 17 rôznych krajinách. Miera samovrážd celkovo klesá, no v prípade dievčat to neplatí. V roku 2003 pripadli na každých stotisíc dievčat vo veku od 10 do 19 rokov tri samovraždy. V roku 2020 sa ich miera zvýšila na 3,5. U chlapcov je miera vyššia (6,1) a za rovnaké obdobie sa takmer nezmenila.

Dievčatá sú oproti chlapcom náchylnejšie na sebapoškodzovanie. V prípade 11 krajín, ktoré disponujú relevantnými údajmi, sa miera hospitalizácií dospievajúcich dievčat z dôvodu sebapoškodzovania od roku 2010 zvýšila v priemere o 143 percent. Priemerný nárast u chlapcov bol 49 percent.

V niektorých krajinách, napríklad vo Švédsku, došlo v roku 2006 k prudkému nárastu počtu hospitalizácií pre sebapoškodzovanie, no v rokoch 2010 až 2018 už nastal pokles. V Taliansku bola táto miera rovnaká, až kým neprišiel covid. Niekoľko krajín nezaznamenalo žiadne vzostupy. Podobne sa líšili aj samovraždy.

Miera nárastu sa môže líšiť, pretože smartfóny sa v niektorých krajinách začali používať skôr a v iných o čosi neskôr. J. Haidt hovorí, že smartfóny sú obzvlášť rizikové pre dievčatá. Chlapci totiž trávia viac času hraním videohier a menej na sociálnych sieťach, ktoré vyvolávajú depresiu.

Dôkazov nie je veľa, no ich absencia neznamená, že problém neexistuje. Početné štúdie využívajúce prirodzené experimenty naznačili, že sociálne siete môžu tínedžerom spôsobovať smútok alebo úzkosť. Smartfóny môžu ľudom ublížiť aj bez toho, aby u nich viedli k samovražde či sebapoškodzovaniu. Sociálne siete nie sú jedinou alebo hlavnou príčinou rastúcej úrovne samovrážd, ale sú časťou komplexného problému.

Ďalšie dôležité správy

Tech Entrepreneurs Call For Paue On AI Development
Neprehliadnite

Prísľuby a hrozby umelej inteligencie. Cesta k zvýšeniu produktivity práce je dlhá a komplexná