Miera nezamestnanosti v Rusku v júli klesla o desatinu percentuálneho bodu a dosiahla tri percentá, čo je najnižšia hodnota za sledované obdobie. Oznámil to ruský štatistický úrad. Maloobchodné tržby v krajine rastú, ale zisky firiem klesajú, informovala agentúra Reuters.

Ruský trh práce je napätý. Môže za to mobilizácia a skutočnosť, že po invázii opustili krajinu státisíce ľudí, čo zasiahlo najmä sektor informačných technológií. Reálne mzdy sa potom v júni medziročne zvýšili o 10,5 percenta.

Výrobcovia zbraní pracujú nepretržite. Odborníci tvrdia, že vojenský sektor odlákal pracovníkov z iných častí ekonomiky, pričom nedostatok pociťuje výroba, chemický priemysel, potravinárstvo a ďalšie oblasti.

Zisky klesli, tržby vzrástli

Zisky ruských spoločností v prvom polroku medziročne klesli o 11,4 percenta na bilión eur. Na vine sú okrem iného rozsiahle sankcie, ktoré Západ uvalil na desiatky veľkých spoločností a celé sektory ruskej ekonomiky, najmä finančný a energetický.

Maloobchodné tržby však v júli vzrástli. Medziročne vzrástli o 10,5 percenta po 10-percentnom náraste mesiac predtým. Analytici v prieskume agentúry Reuters očakávali približne o jeden percentuálny bod slabší rast.

Inflácia v krajine klesla

Dobrou správou pre ruskú centrálnu banku je, že inflácia v týždni do 28. augusta klesla na 0,03 percenta z 0,9 percenta. Prezident Vladimir Putin sa za posledný mesiac dvakrát vyjadril na tému rastúcich inflačných rizík, nariadil vláde a centrálnej banke, aby udržali situáciu pod kontrolou.

Centrálna banka od konca júla dvakrát zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu, celkovo o 4,5 percentuálneho bodu, v snahe stabilizovať rubeľ a obmedziť infláciu. Zároveň uviedla, že v prípade potreby bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky.

Ďalšie dôležité správy

Penzista počíta ruble
Neprehliadnite

Rusko čaká prudko rastúca inflácia, varuje ruský ekonóm