Miera nezamestnanosti na Slovensku klesla v posledných troch mesiacoch minulého roka na 5,6 percenta. Bolo to najmenej za celý rok 2023 a tiež menej ako v poslednom kvartáli 2022, kedy miera nezamestnanosti dosahovala šesť percent. Znížil sa najmä počet dlhodobo nezamestnaných, pozitívny trend úbytku nezamestnaných sa prejavil v šiestich z ôsmich regiónov Slovenska. Informoval o tom v pondelok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Počet nezamestnaných v SR podľa výberového zisťovania pracovných síl v štvrtom štvrťroku vlaňajška dosiahol niečo cez 157-tisíc osôb. Medziročne ubudlo 11.700 ľudí bez práce, čo predstavovalo pokles o takmer sedem percent. „Pokles počtu nezamestnaných pretrvával v SR už desať štvrťrokov za sebou. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa po sezónnom očistení počet nezamestnaných znížil o 2,8 percenta na 156 100 osôb,“ vyčíslili štatistici.
V štruktúre ľudí bez práce na Slovensku naďalej tvorili väčšinu, viac ako 66 percent, dlhodobo nezamestnaní. Bez práce dvanásť a viac mesiacov tak bolo vyše 104-tisíc osôb. Medziročný úbytok nastal najmä v tejto skupine nezamestnaných.
Z regionálneho hľadiska počet nezamestnaných medziročne klesol v šiestich krajoch. „Relatívne najvyšší úbytok nad úrovňou 20 percent mali Nitriansky a Žilinský kraj, reálne však najviac 4 500 osôb bez práce ubudlo v Banskobystrickom kraji. Naopak, počet nezamestnaných v porovnaní s poslednými mesiacmi roka 2022 mierne vzrástol v Bratislavskom kraji, ide však o región s dlhodobo najnižším počtom aj podielom nezamestnaných v štruktúre obyvateľstva,“ doplnil ŠÚ SR.
Miera nezamestnanosti prekročila v štvrtom štvrťroku podľa štatistikov dvojcifernú hranicu v Prešovskom kraji (10,7 percenta), v Košickom kraji sa ustálila tesne pod ňou (9,7 percenta). Naopak, najnižšia miera nezamestnanosti bola v Bratislavskom kraji (2,2 percenta), s miernym odstupom nasledovali Nitriansky a Žilinský kraj s hodnotou do troch percent. Z pohľadu dynamiky najvýraznejšia zmena nastala v Banskobystrickom kraji, kde miera nezamestnanosti klesla medziročne o 1,6 percentuálneho bodu na 8,1 percenta.