Miera inflácie v Spojených štátoch v novembri vystúpila na 6,8 percenta a je najvyššia za takmer 40 rokov. Vo svojej správe to uviedlo americké ministerstvo práce. Ceny sa zvyšovali pri väčšine položiek, najviac zdraželi pohonné hmoty, bývanie, potraviny či autá. Výsledok prekonal očakávania analytikov, čo okrem iného znamená, že Americká centrálna banka (Fed) by mohla začať uvažovať o rýchlejšom ukončení podporných opatrení.
Miera inflácie je teraz v USA najvyššia od júna 1982. Index spotrebiteľských cien, ktorý meria náklady na širokú škálu položiek v spotrebnom koši, sa v novembri oproti októbru zvýšil podľa sezónne prepočítaných údajov o 0,8 percenta. Októbrový rast cien predstavoval 0,9 percenta a miera inflácie 6,2 percenta.
Vyjadrenia analytikov
„Dnešná správa o inflácii potvrdila, čo väčšina Američanov už vie. Teda že ceny väčšiny tovarov a služieb sa neustále zvyšujú, najvýraznejšie za desiatky rokov. Zase také prekvapenie to nie je, väčšina z toho sa čakala," poznamenal hlavný investičný analytik spoločnosti State Street Global Advisors Michael Arone, ktorého citovala agentúra Reuters.
Takzvaná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa kolísavé ceny potravín a energií, v novembri predstavovala 4,9 percenta a zvýšila sa zo 4,6 percenta, kde bola v októbri. Jadrový index spotrebiteľských cien sa oproti októbru zvýšil o 0,5 percenta oproti rastu o 0,6 percenta v predchádzajúcom mesiaci.
Analytici v ankete spoločnosti Dow Jones v priemere očakávali, že celková miera inflácie za november vystúpi na 6,7 percenta. Pri jadrovej inflácii počítali s rastom na 4,9 percenta.
Wall Street sa výrazne oslabila. Kľúčový index Dow Jones zaznamenal najprudší pád v tomto roku
Počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA proti minuloročnej jari výrazne klesol a teraz sa pohybuje okolo najnižších hodnôt od roku 1969. Analytici tiež očakávajú, že Spojené štáty zakončia tento rok silným hospodárskym rastom. Vysoká inflácia tak zostáva najväčším problémom, ktorý ohrozuje úplné zotavenie ekonomiky z krízy, ktorú vlani na jar vyvolala pandémia covidu-19.
Čo plánuje centrálna banka
Fed sa bude menovou politikou zaoberať budúci týždeň, v tomto roku naposledy. Predstavitelia centrálnej banky už skôr naznačili, že kvôli vysokej inflácii začnú podporné opatrenia rýchlejšie obmedzovať. Analytici sa domnievajú, že tempo znižovania týchto opatrení Fed zdvojnásobí na 30 miliárd dolárov mesačne, možno už od januára. To by znamenalo, že Fed by mohol začať zvyšovať úrokové sadzby už na jar.
Americké akcie spevnili, Fed začína obmedzovať podporu ekonomiky
„Táto správa nás utvrdzuje v názore, čo bude Fed teraz robiť. Ešte viac sa znížili pochybnosti ohľadom zrýchlenia tempa odstraňovania doterajších podporných opatrení, na ktorom sa Fed dohodne budúci týždeň," poznamenal hlavný ekonóm spoločnosti Ameriprise Financial Services Russell Price.
Američania nie sú s prezidentom spokojní
Prezident Joe Biden, zvolený za Demokratickú stranu, za vysoký rast cien platí aj politickú cenu. Nedávny prieskum televízie CNBC ukázal, že Bidena chce za prezidenta iba 41 percent opýtaných. Veľkou mierou sa na tom podieľa nespokojnosť Američanov s Bidenovou hospodárskou politikou. Tá sa nepáči 56 percentám respondentov, spokojných s ňou je iba 37 percent opýtaných.
Let´s go Brandon. V USA majú novú nadávku na Bidena
Biden sa vo štvrtok snažil Američanov uistiť, že rast spotrebiteľských cien poľavuje. Povedal, že dáta za november neodrážajú pokles niektorých cien z posledných dní, napríklad pri energiách.
Reakcia akcií, doláru a zlata
Americké akcie na správu o vysokej inflácii zareagovali rastom. Index S&P 500 krátko pred 16:00 SEČ pridával 0,5 percenta na 4 690 bodov a bol zhruba jedno percento pod rekordom. Dolár naopak zmiernil rast, zlato bolo drahšie asi o 0,3 percenta a predávalo sa za viac ako 1 780 dolárov za trójsku uncu.