Miera inflácie v Spojených štátoch v máji klesla na štyri percentá a je najnižšia za viac ako dva roky. Oznámilo to americké ministerstvo práce. Prepad je mierne výraznejší, ako očakávali analytici. V apríli bola inflácia na 4,9 percenta. Medzimesačne ceny vzrástli o 0,1 percenta, čo je rovnako lepší výsledok, ako sa čakalo.
Analytici v ankete agentúry Reuters predpokladali, že miera inflácie za máj klesne na 4,1 percenta. Medzimesačne počítali s rastom indexu spotrebiteľských cien o 0,2 percenta.
Inflácia v USA je tak najnižšia od marca 2021. Vtedy sa začala zvyšovať ako v mnohých ďalších krajinách a do júna minulého roka sa dostala na 9,1 percenta. To bola najvyššia hodnota za 41 rokov, respektíve od novembra 1981.
Jadrová inflácia, ktorá neberie do úvahy kolísavé ceny energií a čerstvých potravín, už taká priaznivá nie je. Za tohtoročný máj síce klesla, ale iba o dve desatiny bodu na 5,3 percenta. Medzimesačne sa ceny v novembri podľa jadrovej inflácie zvýšili o 0,4 percenta, mesiac predtým sa zvýšili o 0,2 percenta. Obe tieto údaje zodpovedajú odhadom analytikov.
Pokles cien energií o 3,6 percenta pomohol udržať rast indexu spotrebiteľských cien v medzimesačnom porovnaní. Ceny potravín stúpli o 0,2 percenta.
Najväčší podiel na zvýšení celkového indexu malo zvýšenie cien za bývanie o 0,6 percenta. Náklady spojené s bývaním tvoria asi jednu tretinu váhy indexu. Z ďalších položiek sa o 4,4 percenta zvýšili ceny ojazdených vozidiel, čo je rovnako ako v apríli. Ceny dopravných služieb stúpli o 0,8 percenta.
Finančné trhy na pokles inflácie príliš nereagovali, hoci sa očakávalo, že práve inflácia bude kľúčovým faktorom pred zasadnutím americkej centrálnej banky. Tá v stredu oznámi rozhodnutie k menovej politike a medzi analytikmi prevláda názor, že Fed urobí v terajšom cykle zvyšovania úrokových sadzieb teraz pauzu. Základný úrok je v USA v pásme 5,00 až 5,25 percenta.