Miera inflácie v Spojených štátoch v januári vystúpila na 7,5 percenta, a dostala sa tak najviac od februára 1982. Prudko rástli opäť najmä ceny energií. Vo svojej správe o tom informovalo americké ministerstvo práce.
Špekulácie finančných trhov
Vysoká inflácia podporuje špekulácie finančných trhov, že americká centrálna banka (Fed) by na svojom budúcom zasadnutí v marci mohla začať zvyšovanie úrokových sadzieb. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,6 percenta. Rastli tak rovnakým tempom ako v decembri.
Január bol štvrtým mesiacom za sebou, keď medziročná inflácia bola vyššia ako šesť percent. V decembri predstavovala sedem percent. Analytici podľa agentúry Reuters očakávali rast inflácie na 7,3 percenta, medzimesačne potom čakali rast spotrebiteľských cien o 0,5 percenta.
Takzvaná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa kolísavejšie ceny potravín a energií, vystúpila v januári na šesť percent. To je maximum od augusta 1982. V decembri jadrová inflácia predstavovala 5,5 percenta. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa jadrové ceny zvýšili o 0,6 percenta.
Nedostatok tovaru
Jadrovú infláciu podporujú vyššie nájmy a nedostatok tovaru, ako sú napríklad motorové vozidlá. Ceny energií stúpli v januári medziročne o 27 percent.
Prudko rastúca inflácia znížila kúpnu silu domácností a oslabila popularitu prezidenta Joea Bidena. A to aj napriek tomu, že ekonomika vlani rástla najrýchlejšie za posledných 37 rokov a trh práce vytvára nové pracovné miesta.
Očakáva sa, že Fed začne v marci zvyšovať úrokové sadzby, aby obmedzil infláciu, ktorá je vysoko nad dvojpercentným cieľom. Ten centranie banka považuje za strop cenovej stability. Trhy teraz predpovedajú, že existuje až 25-percentná pravdepodobnosť zvýšenia základnej sadzby o pol percentuálneho bodu.