Medziročná miera inflácie v Rusku zostala v januári vysoká na decembrovej úrovni 7,4 percenta, keďže prudko rastúce vládne výdavky na vojenskú ofenzívu na Ukrajine tlačia nahor aj spotrebiteľské ceny. Uviedol to ruský štatistický úrad Rosstat.
Ekonómovia pritom očakávali, že sa tempo rastu inflácie v januári aspoň mierne spomalí na 7,3 percenta. Zostala aj vysoko nad cieľom centrálnej banky na úrovni štyroch percent.
Medziročná jadrová inflácia bez nestálych cien potravín a energií sa však v januári zrýchlila na 7,2 percenta z decembrových 6,8 percenta. Dosiahla tak najvyššiu hodnotu od doznievania bázických efektov vo februári 2023.
V medzimesačnom porovnaní stúpli spotrebiteľské ceny v Rusku v januári o 0,9 percenta, čo je viac ako ich nárast o 0,7 percenta v predchádzajúcom mesiaci.
Rozsiahla militarizácia ruskej ekonomiky síce zabránila jej kolapsu, ale viedla k rastu cien v celej krajine. To je veľmi citlivá téma v ruskej spoločnosti, ktorá má živé spomienky na prudkú devalváciu meny a hyperinfláciu v 90. rokoch minulého storočia.
Vysoká inflácia je tak „škvrnou“ na tom, čo Moskva považuje za inak pôsobivý ekonomický výsledok, odkedy vo februári 2022 nariadila inváziu svojich vojsk na Ukrajinu.
Masívne investície do vojenskej výroby, ako aj vysoké platy a benefity pre vojakov do značnej miery ochránili ekonomiku pred najtvrdšími dôsledkami západných sankcií.
Ruská ekonomika vzrástla v roku 2023 o 3,6 percenta, uviedol Rosstat minulý týždeň a Medzinárodný menový fond predpovedá v tomto roku Rusku rast o 2,6 percenta.