Miera inflácie v Libanone v júli prekročila hranicu 100 percent. To signalizuje, že oslabovanie libanonskej libry pokračuje a jeho koniec je v nedohľadne. Podľa najnovších údajov libanonského štatistického úradu sa spotrebiteľské ceny v krajine v júli zvýšili medziročne o 112,4 percenta po náraste o necelých 90 percent v júni.
Dôvodom je výrazné oslabenie libanonskej meny na čiernom trhu a s tým spojené neúnosné zdraženie importu. Politici sa pritom stále nevedia dohodnúť na riešení hospodárskej a finančnej krízy ani po ničivom výbuchu v Bejrúte začiatkom tohto mesiaca. Organizácia Spojených národov (OSN) odhaduje, že viac ako polovica obyvateľstva Libanonu už v súčasnosti žije v chudobe a má problémy uspokojiť základné potreby.
Libanonskú vládu vopred varovali, že chemikálie v prístave v Bejrúte môžu explodovať
Ceny potravín a nealkoholických nápojov narástli v júli v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka o niečo viac ako 336 percent. Ceny vody, elektriny, plynu a palív sa pritom zvýšili iba o 11,6 percenta ročne, pretože vláda ich stále dotuje. Odevy a obuv však zdraželi v júli takmer o 409 percent a ceny v reštauráciách a hoteloch vzrástli o 473 percent. Stredomorská krajina už pred vypuknutím pandémie nového koronavírusu zápasila s najhoršou hospodárskou krízou od občianskej vojny v rokoch 1975 - 1990. Vírus situáciu ešte zhoršil a ďalšie komplikácie spôsobil výbuch v Bejrúte.
Vláda pritom v marci nedokázala splatiť dlhopisy za 30 miliárd dolárov. To ešte viac podkopalo miestnu menu. Kurz libanonskej libry na čiernom trhu sa v súčasnosti pohybuje okolo úrovne 7000 LBP za americký dolár. Pevný oficiálny výmenný kurz je 1507,5 libanonskej libry za dolár, platí však len pre vládou dotovaný dovoz pšenice, pohonných látok a liekov.