Policajné zložky vo viac ako 80 krajinách sveta v spolupráci s americkou FBI a vyšetrovateľmi zamestnávanými Microsoftom začali rozsiahli útok na počítače v jednej z najväčších kriminálnych počítačových sietí.

Vyšetrovatelia podľa vlastných vyjadrení narušili fungovanie 1 400 sietí nakazených počítačov, takzvaných botnetov, ktoré sú zložené z počítačov nakazených škodlivým kódom Citadela.

Ten sa podľa odhadov dostal celosvetovo približne do 5 miliónov počítačov, pomocou ktorých napádal firmy aj jednotlivcov, pričom vznikli škody za viac ako pol miliardy dolárov.

Medzi poškodenými boli aj finančné inštitúcie ako Bank of America, Credit Suisse, JPMorgan Chase či platobný systém PayPal.

Zásah, pri ktorom pracovníci Microsoftu v sprievode polície podnikli razie v niekoľkých datacentrách v New Jersey a Pensylvánii fungovanie siete úplne nezničil. Microsoft však tvrdí, že sa mu podarilo významne narušiť jej schopnosť podnikať útoky.

Identita ľudí za celou operáciou ostáva neobjasnená. FBI v spolupráci s Europolom však získala niekoľko povolení na domové prehliadky a vyšetrovanie podľa agentúry Reuters označila za „pomerne pokročilé“. Zakladateľ a prevádzkovateľ systému je v súčasnosti známy len pod pseudonymom Aguabox

Citadela počítače infikovala aj prostredníctvom nelegálnych inštalácií operačného systému Windows. Následne infikované počítače ovládla a využíva ich ako botnety, teda siete počítačov z ktorých sú podnikané rôzne druhy útokov. Dokáže tiež zaznamenať všetky údery do klávesnice a odoslať ich na iný počítač, čím sa útočníci dostanú napríklad k číslu kreditnej karty či k údajom potrebným na prístup k bankovému účtu.

Microsoft s FBI zaútočili na obrovskú zločineckú sieť

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP