Slovensko je podľa objemu tretím najväčším exportérom vína v regióne strednej a východnej Európy. Pred nami je Nemecko a Maďarsko. Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska (CVVS) ešte v auguste predstavil návrh záchranných bodov na podporu poctivého vinohradníctva. Medzi nimi aj návrhy na zavedenie trestného činu falšovania vína či zavedenie minimálneho poplatku na kontrolu kvality cisternového vína dovezeného do SR. CVVS prišlo s informáciou, že dochádza k falšovaniu vína. Vyplýva to z oficiálnych údajov, v ktorých sa uvádza, že dovoz tvorí 871-tis. hektolitrov, spotrebu 671-tisíc hl a vývoz 488-tisíc hl. 

Na problém upozornil aj poslanec OĽaNO Juraj Gyimesi. Ak sa porovná spotreba s množstvom dopestovaného vína, vychádza veľká rezerva vína, pričom nie je úplne jasné, odkiaľ víno pochádza. Fungovať by to malo tak, že obchodník môže dovážať víno so zjednodušeným sprievodným dokumentom. Ten je povinný hlásiť finančnej správe a veterinárnej a potravinovej správe. Podľa Gyimesiho to však nerobia všetci vinári a dôležité je, aby sa zaviedli kontroly zo strany finančnej správy. 

„Problematika vo vinárstve je veľmi vážna, pretože dovozy cisternového vína, ktoré častokrát neplnia základné parametre toho, čo od vína očakávame, sú masívne. Je tu obava, že dochádza k „pančovaniu“, resp. k predaju vína, ktoré svojimi parametrami nespĺňa požadované parametre.“ vyjadril sa pre TREND minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský. 

Víno
Neprehliadnite

Slovenské víno sa vyváža lacno. Takmer najlacnejšie v Európe

Minister uvažuje aj o zakúpení prístroja pre kontrolu pôvodu dovezeného vína. Tento prístroj je možné použiť aj na iné potraviny, napríklad medy a džemy. Takýmto prístrojom údajne disponuje finančná správa. Mičovský hovorí, že po odskúšaní by sa prístroj mohol zakúpiť, aj keď ide podľa jeho slov o „pomerne veľkú investíciu, ktorá vyžaduje navyše aj ďalšie prevádzkové náklady.“ 

Vinári hovoria o tom, že rýdzo slovenské víno zo slovenského hrozna by malo mať chránené označenie.Som presvedčený, že takáto kontrola už existuje. Ak niekto deklaruje, že je víno z konkrétnej oblasti alebo že ide o neskorý zber, tak to musí byť odvodené od konkrétnej kvality vína.“ doplnil minister.  

Víno, med či bryndza môžu byť súčasťou propagácie Slovenska, ktoré vydáva na tento účel značný balík peňazí. Minister hovorí, že sa uvažuje aj nad tým, aby všetky veľvyslanectvá SR vo svete mali k dispozícii zaujímavý potravinársky vzorkovník slovenských produktov.