Predseda Európskej rady Charles Michel v piatok navrhol vytvorenie rezervného fondu vo výške päť miliárd eur pre prípadné nepredvídané následky, ktoré by brexit mohol spôsobiť členským štátom Európskej únie.

Brexit s dohodou o budúcich väzbách EÚ a Británie alebo bez nej „bude mať dôsledky pre členské štáty EÚ a preto si myslím, že je potrebné požiadať Európsku komisiu, aby sa pripravila na analýzu potrieb do novembra 2021," uviedol.

EÚ a Británia v súčasnosti rokujú o dohode o obchodných vzťahoch po vystúpení Londýna z bloku 31. januára a skončení prechodnej fázy 31. decembra 2020.

JB 28 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas debaty po jej prejave v nemeckom parlamente Bundestag pred summitom EÚ v Berlíne 18. júna 2020. Merkelová poslancov Spolkového snemu informovala o prioritách svojej krajiny počas polročného predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa začne 1. júla. FOTO TASR/AP

German Chancellor Angela Merkel follows the debate at the German parliament Bundesyag after her speech ahead of a EU summit and Germany's EU presidency in Berlin, Germany, Thursday, June 18,
Neprehliadnite

Merkelová: EÚ sa musí pripraviť aj na možný brexit bez dohody

„Všetci vieme, že prebiehajúce rokovania nie sú ľahké," povedal Michel, ktorý predsedá stretnutiam lídrov EÚ. „A vieme, že pravdepodobne do konca leta alebo v septembri či v októbri budeme mať jasnejšiu víziu o tom, kde sme v tomto rokovacom procese." Očakáva sa, že vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie najviac zasiahne Írsko pre tesné väzby oboch susedných krajín. Ale aj Belgicko a severné Francúzsko sú považované za veľmi zraniteľné.

EÚ vo štvrtok (9.7.) vyhlásila, že plánuje núdzové opatrenia v desiatkach sektorov po skončení prechodného obdobia a varovala pred "nevyhnutnými problémami" aj v prípade, že sa jej podarí dosiahnuť dohodu s Londýnom.

„Dôjde k ďalekosiahlym a automatickým zmenám s dôsledkami pre občanov, spotrebiteľov, firmy, verejnú správu, investorov, študentov a výskumných pracovníkov," varovala Komisia a vyzvala vlády EÚ, aby sa pripravili.