Ak by bol budúcoročný štátny rozpočet vyrovnaný, ekonomika by sa prepadla takmer o 6,5 percenta. Došlo by k poklesu miezd o štyri percentá a k nárastu nezamestnaných o 130-tisíc ľudí. Vyplýva to z makroekonomickej prognózy, ktorú vo štvrtok zverejnilo Ministerstvo financií SR.

Septembrová makroprognóza MF SR obsahuje simuláciu ďalšieho vývoja ekonomiky. Štát by v prípade vyrovnaného rozpočtu musel znížiť svoje výdavky približne o sedem percent hrubého domáceho produktu. Malo by to podľa rezortu financií negatívny vplyv na životnú úroveň.

Optimálna miera konsolidačného úsilia

Vláda odborníkov však navrhla postupnú konsolidáciu. Ak by k nej došlo, HDP by v roku 2024 posilnil o 0,5 percenta a v ďalších rokoch by sa ekonomický rast pohyboval medzi jedným a dvoma percentami. Vo verejnom sektore by boli reálne mzdy pod tlakom, v súkromnom by sa však ďalej zvyšovali. Mierne by stúpla nezamestnanosť.

V prípade postupnej konsolidácie by tak na rozdiel od vyrovnaného rozpočtu nedošlo k recesii ekonomiky. Rezort financií upozornil na to, že v budúcom rozpočte by sa malo zohľadniť konsolidačné úsilie v optimálnej miere päť percent HDP. Miera zadlženia by sa tak zastabilizovala pod hranicou 60 percent (55,9 percenta) do roku 2026. Výsledkom by bolo aj zníženie deficitu a zachovaný zdravý ekonomický rast.

Slovenská ekonomika v dôsledku invázie Ruska na Ukrajinu zvoľní a HDP v roku 2023 stúpne o 1,3 percenta. Trh práce zostane podľa rezortu financií odolný a s poklesom inflácie a dočerpaním európskych fondov v druhej polovici roka 2023 majú zamestnancom reálne mzdy stúpnuť.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke je budova Ministerstva financií Slovenskej republiky.
Neprehliadnite

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu júla schodok cez tri miliardy eur