Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy pred vysokými teplotami, miestami môže teplota dosiahnuť 39 stupňov Celzia. Najteplejšie bude vo štvrtok na väčšine západného Slovenska a v niektorých južných okresoch stredného Slovenska. S vysokými teplotami však treba počítať na celom území krajiny. Upozorňuje na to SHMÚ na svojom webe.
V piatich krajoch bude extrémne horúco
Výstraha tretieho stupňa bola vydaná pre Bratislavský, Banskobystrický, Trenčiansky, Nitriansky a Trnavský kraj. Teplota sa tam bude pohybovať v rozmedzí 38 až 39 stupňov Celzia.
Pre východné Slovensko a niektoré okresy západného a stredného Slovenska platí výstraha druhého stupňa. Vzduch sa tam môže zohriať na 35 až 37 stupňov Celzia.
V severnejších okresoch je vydaná výstraha prvého stupňa s tým, že teplota môže vystúpiť na 33 až 34 stupňov Celzia.
Výstrahy platia od 13.00 h do 18.00 h. „Vysoká teplota predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ pripomínajú meteorológovia.
V stredu bolo vyše 37 stupňov
Teplota na území Slovenska presiahla v stredu 37 stupňov Celzia. Najteplejšie bolo v Žiari nad Hronom, kde namerali 37,5 stupňa Celzia. Historické maximá však prekonané neboli.
V prípade stredajšej najteplejšej lokality ide podľa meteorológov o neobvyklú lokalitu s celoslovenským denným maximom teploty vzduchu. „No vzhľadom na to, že najteplejší vzduch je viazaný na stredné Slovensko a okolie (respektíve širšia oblasť Západných Karpát), nižšie kotlinové polohy konkurujú krajnému juhu územia,“ konštatuje SHMÚ.
Meteorológovia zároveň pripomínajú 15. výročie najhorúcejšieho dňa v histórii meraní na Slovensku, keďže 20. júla 2007 namerali napríklad v Hurbanove 40,3 stupňov Celzia, v Dudinciach 40,2 stupňa Celzia.
Záchranári pomáhali pri 108 kolapsoch z tepla
Zdravotnícki záchranári pomáhali v stredu pri 108 kolapsoch z tepla. Najviac prípadov bolo v Banskobystrickom kraji, kde zaznamenali 19 prípadov, z toho išlo o 13 žien a šesť mužov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.
Nasledujú Žilinský kraj so 17 prípadmi, Trenčiansky kraj so 16, Prešovský a Bratislavský kraj, kde ich bolo zhodne po 13. Po desať prípadov hlásili zhodne v Trnavskom, Nitrianskom a Košickom kraji.
Vyše polovica putovala do nemocnice
Medzi ošetrenými bolo 36 mužov, 70 žien a dve deti. Z celkového počtu 108 ošetrených pacientov bolo 58 transportovaných do nemocnice. „Najmladším ošetreným pacientom bolo 3-ročné dieťa v Žilinskom kraji,“ uviedla Krčová. Ako doplnila, najstaršou ošetrenou bola 94-ročná žena v Košickom kraji.
Kolaps z tepla vzniká podľa Krčovej pri prehriatí organizmu a prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, malátnosťou, bolesťami hlavy, závratmi. Môže sa pridať nevoľnosť až zvracanie, a tiež krátkodobá porucha vedomia.
Vyhýbať sa nadmerným aktivitám a slnku
„Extrémne teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, aj pre mladého zdravého človeka. Najohrozenejšie skupiny sú deti, seniori, tehotné ženy a chronickí pacienti, najmä kardiaci a diabetici. Platí, že počas horúčav by sme sa mali vyhýbať nadmernej fyzickej aktivite a slnku, dodržiavať pitný režim a pri športe v exteriéri by sme nemali preceňovať sily a podceňovať počasie,“ upozorňuje Krčová.
K základnej prvej pomoci pri kolapse patrí podľa hovorkyne preniesť pacienta do chladnejšieho prostredia, aspoň do tieňa, a uložiť ho do ležiacej alebo pololežiacej polohy.
„Pomáha ovlažovanie, prípadne ovievanie. Ľadová voda nie je vhodná, pacientovi podávame vlažnú vodu po malých dúškoch,“ priblížila. Ak sa stav nezlepšuje alebo pacient opakovane upadá do bezvedomia, odporúča kontaktovať linku 155.