Spoločnosť Meta Platforms v apríli odstráni v Spojených štátoch a Austrálii svoju záložku na sieti Facebook venovanú spravodajskému obsahu (Facebook News) a prestane platiť vydavateľom za spravodajský obsah. Kým v prípade USA Meta od licenčných zmlúv s vydavateľmi upustila pred dvoma rokmi, v Austrálii až teraz dobiehajú trojročné zmluvy.
„Nebudeme v týchto krajinách uzatvárať nové obchodné zmluvy na tradičný spravodajský obsah a nebudeme ponúkať nové produkty siete Facebook určené špeciálne pre vydavateľov spravodajstva,“ uviedla Meta vo vyhlásení. Firma tiež pripomenula, že vlani záložku zrušila v Británii, Francúzsku a Nemecku.
Rozhodnutie o ukončení licenčných zmlúv Facebooku je v Spojených štátoch, kde od podniku nich upustil pred dvoma rokmi, známe. V prípade Austrálie sa ale ruší 70 miliónov dolárov ročne, ktoré firma platila médiám ako Sky News Australia, News Corp, Seven, Nine a The Guardian, napísala server The Verge.
Vydavatelia správ a vlády, napríklad práve tá austrálska, argumentujú tým, že Facebook a Google nespravodlivo ťažia z príjmov z reklamy, keď sa na ich platformách objavujú odkazy na spravodajské články. Meta propagáciu spravodajského a politického obsahu obmedzuje a tvrdí, že odkazy na správy teraz tvoria menej ako tri percentá obsahu. Namiesto platenia vydavateľom bude Meta „musieť zamerať svoj čas a zdroje na veci, ktoré užívatelia chcú na platforme vidieť viac, vrátane krátkych videí“, uviedla firma.
„Myšlienka, že jedna spoločnosť môže profitovať z investícií ostatných, a to nielen z investícií do kapitálu, ale aj z investícií do ľudí, z investícií do žurnalistiky, je nespravodlivá,“ povedal novinárom premiér Anthony Albanese. Vláda sa o ďalšom postupe poradí s ministerstvom financií a austrálskym úradom pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľov ACCC.