Ťažba zlata z prírodných zdrojov je náročný a neekologický proces, ktorý si vyžaduje veľké stroje, množstvo vody a použitie toxických chemikálií, ako sú kyseliny a kyanidy. Podarí sa pritom získať len niekoľko gramov vzácneho kovu z jednej tony rudy. Pri súčasnej cene zlata je táto námaha ohodnotená zhruba 800 dolármi za desať gramov.

V mestskom odpade sa nachádza oveľa výnosnejší „zlatý prach“. Dosky plošných spojov v elektronickom odpade môžu obsahovať až 150 gramov čistého zlata na tonu, spolu s ďalšími cennými kovmi, ako sú striebro, paládium a meď. Celková hodnota získaných surovín tak môže presiahnuť 20-tisíc dolárov za tonu, informuje The Economist.

Podľa OSN bolo v roku 2022 celosvetovo vyradených približne 62 miliónov ton elektronického odpadu, od domácich spotrebičov až po počítače a mobilné telefóny. Recykluje sa menej ako štvrtina z toho, často iba neformálnym spôsobom. Typickým postupom je drvenie a následné spaľovanie alebo chemická úprava kyselinami, čo spôsobuje vysoké emisie uhlíka a vytvára toxické vedľajšie produkty. Spoločnosti sa preto snažia vyvíjať ekologickejšie metódy recyklácie – jednou z najzaujímavejších je bioleaching, kde sa na extrakciu kovov využívajú baktérie.

Telefón či notebook do batérie potrebuje iba niekoľko gramov kobaltu, zatiaľ čo jeden elektromobil ho potrebuje 10 kg.
Neprehliadnite

Význam kobaltu pre batérie do elektromobilov opadá. Na trhu je ho prebytok

Ide o starodávny proces, ktorý bol zaznamenaný už pred viac ako 2-tisíc rokmi, keď voda v medených baniach získavala modrý odtieň. Až v 50. rokoch 20. storočia sa zistilo, že tento efekt spôsobujú baktérie, ktoré sú schopné rozpúšťať kovy. Baktérie, ako je Acidithiobacillus ferrooxidans, produkujú oxidačné činidlá, ktoré rozkladajú kovy na roztok, z ktorého ich následne možno oddeliť filtráciou a ďalšími metódami. V prírodnom prostredí tento proces trvá mesiace a nie je veľmi efektívny, no v kontrolovanom prostredí špeciálne navrhnutého závodu môže byť proces výrazne zrýchlený.

Ďalšie dôležité správy

Kŕdeľ vtákov lieta okolo turbín.
Neprehliadnite

Veterná energia Európu sklamala, opäť sa musí spoliehať na plyn. Ceny šli hore