Vážení čitatelia,
na titulke tento týždeň avizuje TREND exkluzívny materiál venovaný jednému z najvplyvnejších slovenských biznismenov. Oszkár Világi, ktorý už niekoľko rokov šéfuje Slovnaftu, v rozhovore nazvanom trochu mysticky Vládca energií a pán Žítného ostrova vysvetľuje napríklad aj to, prečo chce maďarský MOL vstúpiť do Slovenských elektrární. V súčinnosti s Enelom by vraj dokázal vybudovať dva bloky jadrovej elektrárne v Mochovciach efektívnejšie. V otvorenom rozhovore komentuje aj vlastné podnikateľské aktivity. Tento bývalý politik SMK, považovaný kedysi za sivú eminenciu juhu Slovenska, zdôrazňuje, že vzťahy z politiky by mu nepomohli, keby sám nemal zápal pre rozvoj nových vecí. Čo platí aj o jeho riadení Slovnaftu.
Kolabujúca doprava sťažuje život v mestách a v ich okolí. Dostať sa do Bratislavy ráno trvá mnoho ráz hodiny. Metropola východu Košice má zasa aktuálne veľký problém s rekonštrukciou električkových tratí v centre, čo paralyzuje chod mesta počas celého dňa. Dlhé roky sa hovorí o takzvanej integrovanej doprave, ktorá by mala uľahčiť nielen cestovanie, ale aj dovoliť mestu sa nadýchnuť. Autá do centra mesta patria naozaj len v odôvodnenej nevyhnutnej miere. TREND tieto problémy rozoberá v hlavnej téme týždňa s príznačným názvom Mestá na pokraji kolapsu.
Jedným z veľkých nešvárov, ktoré zhoršujú podnikateľské prostredie na Slovensku, je chaotické prijímanie nových zákonov - schvaľovanie nových paragrafov narýchlo, z politických dôvodov, bez diskusie s oponentmi a zašifrované v zákonoch, s ktorými vôbec nesúvisia. Je potešujúce, že ministerstvo Tomáša Boreca v tom chce spraviť poriadok, no je len na začiatku dlhej cesty. Čo sa mu môže postaviť do cesty, analyzuje TREND v článku Rezort spravodlivosti chystá malú revolúciu v tvorbe zákonov. Bonusom ale v každom prípade je, že ministerstvo finišuje s projektom elektronickej zbierky zákonov. Od nového roka by mali byť všetky aktuálne právne normy dostupné na webe a zadarmo.
Ministerstvo práce pod vedením Jána Richtera má od vlaňajšieho augusta model, ktorý dokáže predvídať budúci vývoj dôchodkov. Ten stál rezort 400-tisíc eur, väčšina z nich išla z eurofondov. Problémom je, že systém nie je „viditeľný“, podobne ako manželka jedného známeho televízneho detektíva. Preto aj názov článku Columbova žena má simulovať dôchodky. Naopak, oveľa transparentnejší systém ponúka úplne zdarma dvojica mladých slovenských odborníkov. Jeho výhodou je aj to, že dokáže analyzovať takmer celú vzorku obyvateľov Slovenska, zatiaľ čo ministerský model len časť populácie – 100-tisíc ľudí.
Okolo veľkých projektov sa točia veľké peniaze. A teda aj záujmy veľkých. Nová Univerzitná nemocnica v Bratislave má podľa ministerstva zdravotníctva vyrásť na Patrónke, lokalita však nevyhovuje svojou veľkosťou ani dopravnou prístupnosťou. Štúdia uskutočniteľnosti projektu, odporúčajúca PPP projekt, pracovala so starými a neporovnateľnými údajmi. Navyše, podmienky tendra na výber koncesionára projektu sa za chodu menia. Súťaž na výber súkromného partnera PPP projektu bola vyhlásená skôr ako tender na dobre platených poradcov. Čo viac treba dodať? Bližšie v článku Patrónka je pre novú meganemocnicu malá.
Transatlantická dohoda známejšia pod skratkou TTIP je obľúbeným terčom protestov, podobne ako OECD či Svetová banka. Liberálnejší medzinárodný obchod je pritom jednou z hlavných príčin, prečo rastú kedysi chudobné regióny a klesá svetová chudoba. Ide teda o Zbytočný strach z TTIP, obavy z jeho dôsledkov sú veľmi často len mýtmi, ktoré široká dohoda EÚ a USA vôbec neobsahuje.
Za pár rokov sa môže veľa vecí zmeniť. Ak je už dlhšie témou, či majú alebo nemajú európski lídri prijať pozvanie ruského prezidenta Vladimira Putina na oslavy konca 2. svetovej vojny v Moskve, pred piatimi rokmi to bolo úplne inak. Deviateho mája 2010 stáli na Červenom námestí predsedovia vlád a prezidenti mnohých európskych i zámorských krajín a nikomu z nich neprekážalo, že pred nimi defiluje vyše jedenásťtisíc vojakov ruskej armády i zopár útvarov z krajín protifašistickej koaličnej veľkej trojky. O tom, čo sa v Európe a vo svete zmenilo a mení, sa TREND zamýšľa v článku Prehodnocovanie, ktoré bolí.
Máte voľné peniaze na investovanie? Investičný riaditeľ fondového giganta Fidelity Toby Gibb je presvedčený, že akciové investície majú ešte stále pred sebou pozitívne obdobie. A podľa neho Investor najmenej riskuje v zdravotníctve, IT a médiách. Na druhej strane vysvetľuje, prečo jeho firma nemá záujem o akcie Slovak Telekomu, ale ani o iné veľké tituly na pražskej či varšavskej burze. Pre firmu veľkosti Fidelity ide o málo likvidné trhy.
Najnovšie číslo Vám prináša aj ročenku TREND top v cestovaní a TREND plus Obnoviteľné zdroje energií.
Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe a printové vydanie na stiahnutie už od stredy popoludnia - deň pred oficiálnym vydaním. Takisto majú TREND vždy so sebou v tablete alebo mobile prostredníctvom našich aplikácií pre iOS a Android.
Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].
S úctou
Oliver Brunovský
TREND 18/2015