Mestá upozorňujú, že nevedia zaručiť, či od budúceho víkendu budú vedieť alebo chcieť zabezpečiť testovanie obyvateľstva na ochorenie Covid-19. Samosprávy argumentujú tým, že zdravotníkom, ako aj primátorom dochádzajú sily. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Únie miest Slovenska (ÚMS) Daniela Piršelová.

ÚMS vyzvala ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, aby urýchlene, najneskôr do piatka večera, zabezpečil podpis rozhodnutí o zriadení súkromných mobilných odberových miest (MOM) pre zrýchlenie procesu testovania obyvateľov Slovenska. Taktiež ho únia žiada o vypísanie novej výzvy na zriadenie MOM, ktoré by mohli pomôcť predovšetkým menším mestám, kde ich je nedostatok.

KK19 Florencia - Stredoškolskí študenti,  ktorí sa vrátili do lavíc po niekoľkých mesiacoch online vyučovania kvôli pandémii koronavírusu, počas vyučovania v učebni 11. januára 2021 vo Florencii. Toskánsko je jedným z prvých regiónov v Taliansku, ktoré znovu otvorili stredné školy pre študentov, pričom jedna polovica sa zúčaštňuje priamo na vyučovaní a druhá polovica má diaľkovú formu výučby. FOTO TASR/AP
High school students wear face masks to curb the spread of COVID-19 during a lesson as stud
Neprehliadnite

Niektorí bratislavskí starostovia nie sú stotožnení s otváraním škôl, budú rokovať

,,Veríme, že v stredu večer alebo vo štvrtok (4. 2.) ráno budeme mať k dispozícii jasný manuál o otváraní škôl a škôlok," uviedla Piršelová. Mestá zároveň vítajú, že v rámci otvárania škôl je uplatnený tzv. COVID automat. To podľa únie miest v praxi znamená, že je na rozhodnutí samosprávy, v spolupráci s krízovým štábom mesta a regionálnym úradom verejného zdravotníctva, či sa školy, vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu, rozhodnú otvoriť alebo nie.

ÚMS dúfa, že najneskôr budúci týždeň oznámi minister zdravotníctva všetkým mestám a obciam informáciu, v akom percente je na Slovensku zastúpená nová britská mutácia nového koronavírusu. Únia víta, že bola splnená jej požiadavka, aby boli pedagogickí a nepedagogickí pracovníci prioritne zaočkovaní a aby bola takto zabezpečená ochrana ich zdravia a života.

Šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) podotkol, že práve na základe výzvy ministerstva ide najmä o súkromníkov, ktorí sa prihlásili, aby mohli otvoriť mobilné odberné miesta. Prihlásiť sa podľa neho mohli aj samosprávy. „Ale väčšina z nich sú súkromníci, ktorí zabezpečili všetko to, čo majú mať, aby sa stali poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, vydokladovali to, a tým pádom splnili podmienky. A ministerstvo zdravotníctva s nimi podpísalo zmluvu,“ skonštatoval Krajčí.