Tím ekonómov a lekárov z Federálnej rezervnej banky v New Yorku a Georgetownskej univerzity skúmal, ako sa mení finančná disciplína ľudí v rokoch pred a po diagnostikovaní Alzheimerovej choroby alebo podobnej poruchy.
Ich zistenia zhrnul The New York Times. Rok pred tým, ako sa u pacientov vyvinula demencia, mali o 17,2 percenta vyššiu pravdepodobnosť omeškania splátok hypotéky a o 34,3 percenta vyššiu pravdepodobnosť, že nebudú splácať dlhy na kreditných kartách. Štúdia odhalila, že niektorí ľudia meškali s platbami už päť rokov pred diagnostikou.
„Výsledky sú šokujúce,“ povedala ekonómka z Georgetownskej univerzity a jedna zo spoluautorov štúdie Carole Roan Gresenzová. Skóre sa „konzistentne zhoršuje v priebehu času, ako sa blíži diagnóza, a tak doslova odzrkadľuje zmeny v kognitívnom úpadku“.
Ľudia, ktorí zažívajú mentálny úpadok, môžu vynechávať platby, robiť impulzívne nákupy alebo investovať peniaze do rizikových oblastí, o ktorých by ako zdraví jedinci ani neuvažovali. „Nejde len o to, že zabúdajú, ale mení sa aj ich tolerancia voči riziku,“ povedala profesorka na Lekárskej fakulte Univerzity v Colorade Lauren Hersch Nicholasová, ktorá študovala vplyv demencie na financie ľudí.
Pacienti v počiatočných štádiách choroby sú tiež zraniteľní voči podvodom. Vedci zistili, že ľudia, u ktorých sa pravdepodobne vyvinie demencia, zaznamenali pokles hodnoty majetku už desaťročie pred diagnózou.
Problémy sa ešte zrejme budú zväčšovať, keďže americká populácia starne. Štúdia newyorkského Fedu odhaduje, že v priebehu nasledujúceho desaťročia dôjde k 600-tisíc omeškaniam v dôsledku nediagnostikovaných porúch pamäti.