Po máji, júni a auguste je to tento rok už štvrtý mesačný rekord.

Počas prvých deviatich mesiacov tohto roka dosiahla súhrnná priemerná teplota na povrchu Zeme hodnotu 14,7 stupňa Celzia, čo znamená vyrovnanie rekordnej úrovne v roku 1998. Vtedy globálnu teplotu zvyšoval klimatický jav El Niňo, ktorý sprevádzajú povodne i suchá. Podľa klimatológov je možné, že sa objaví aj tento rok a teploty nadštandardne zvýši. „Je to celkom pravdepodobné,“ predpovedá vedecká pracovníčka NOAA Jessica Blundenová.

El Niňo sa prejavuje oslabením studeného oceánskeho peruánskeho prúdu a súvisiacim oteplením tamojších vôd. Táto udalosť nastávala zvyčajne okolo Vianoc, a preto ju rybári nazvali El Niño Jesús (Ježiško). V rokoch 2010 a 2011 k jeho dôsledkom patrili rozsiahle povodne v Austrálii alebo tiež chladnejšia zima v Európe.

Globálne celoročné teplotné rekordy zaznamenala NOAA v posledných dvadsiatich rokoch už päťkrát, konkrétne v rokoch 1995, 1997, 1998, 2005 a 2010. „Je to jasný dôkaz, že zmena klímy sa nezastavila a je ďalej pre ľudstvo jedným z najdôležitejších problémov,“ povedal agentúre AP klimatológ Donald Wuebbles z Illinoiskej univerzity.

Od roku 1997 boli postupne zaznamenané globálne teplotné rekordy pre každý jednotlivý mesiac. Opačný rekord, teda najnižšia mesačná teplota, bol zaznamenaný naposledy v decembri 1916.

Aj keď bude tento rok zo všetkých najteplejší, rekord mu zrejme nevydrží dlho, zhodujú sa vedci. Ak El Niňo skutočne príde, bude rok 2015 horúcim kandidátom na ďalší rekordný zápis. Ľuďom vraj skomplikujú život vlny horúčav a sucho.