Aktualizované 29.9.2011 o 16:32 o reakciu eurokomisára a trhov

Nemeckí poslanci dnes podľa očakávaní schválili rozšírenie záchranného fondu, z ktorého bude vyplácaná pomoc zadlženým štátom eurozóny, ako je Grécko. Za zvýšenie Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) a posilnenie jeho právomocí sa vyslovila veľká väčšina zákonodarcov vrátane dvoch hlavných opozičných strán. Ich hlasy nakoniec vládna koalícia kancelárky Angely Merkelovej nepotrebovala a sama dala dohromady tesnú väčšinu, nad ktorou pred schvaľovaním viseli otázniky.

Nemecko do fondu prispieva najviac zo všetkých krajín menovej únie a jeho šéfka vlády patrí k hlavným obhajcom pomoci štátu v dlhových problémoch. Na výsledok hlasovania v Spolkovom sneme preto napäto čakala celá eurozóna. V piatok bude rozšírenie fondu schvaľovať horná komora nemeckého parlamentu, Spolková rada, a aj tam sa čaká súhlas.

V dolnej komore sa dnes za vyslovilo 523 poslancov, 85 hlasovalo proti a traja sa zdržali. Vo vládnom tábore návrh podporilo 315 zákonodarcov, čo je o štyri viac, než A. Merkelovej stačilo k vlastnej väčšine. Ak by ju nezískala a bola závislá na hlasoch opozície, vyzvali ju opozičné strany už vopred na rezignáciu. Tomu sa kancelárka nakoniec vyhla, pretože počet odporcov v radoch koalície klesol len na 15.

„Sme radi a vítame tento súhlas,“ vyhlásil v Bruseli hovorca európskeho komisára pre menové záležitosti Olliho Rehna. Podľa agentúry DPA pozitívne reagovali aj finančné trhy.

Nemeckí poslanci tak schválili júlovú dohodu predstaviteľov eurozóny, ktorá počíta so zvýšením celkových finančných garancií v záchrannom fonde na 780 miliárd eur. To má fondu umožniť poskytovať pôžičky v pôvodne zamýšľanom objeme 440 miliárd eur. Zároveň má EFSF získať niektoré nové právomoci.

Nemecko je ako najväčšia ekonomika eurozóny i najväčším prispievateľom do EFSF. Podiel jeho garancií má vzrásť zo súčasných 123 miliárd eur na 211 miliárd. To sa však nepáči väčšine nemeckej verejnosti, kde rastie neochota pomáhať štátom, ktoré sa do dlhových problémov dostali svojou neuváženou fiškálnou politikou.

Zo 17 členských krajín eurozóny ich rozšírenie záchranného fondu schválilo už desať. Tento týždeň sa ešte čaká rozhodnutie rakúskeho parlamentu.

O. Rehn predpokladá, že ratifikačný proces by mohol byť dokončený v polovici budúceho mesiaca. „To by bola dobrá správa pre eurozónu,“ uviedol podľa svojho hovorcu. Ako posledný by mal o posilnenom EFSF hlasovať slovenský parlament. Jeho súhlas je zatiaľ ale neistý.

Ilustračné foto na titulke - TASR / AP