F. Hollande pred piatkovým samitom EÚ na Slovensku členské krajiny vyzval, aby vypracovali jasnú víziu budúcej Európy. Bratislavské stretnutie najvyšších predstaviteľov má podľa neho pripraviť kalendár a takzvanú cestovnú mapu pre fungovanie únie po rozhodnutí Británie odísť z EÚ.

Prvý neformálny samit EÚ po júnovom referende, v ktorom sa Briti vyslovili za odchod z EÚ, má podľa kancelárky dokázať, že EÚ je akcieschopná. „Zhodli sme sa (s Hollandom), že v Bratislave má vzniknúť program, ktorý jasne ukáže, že sme odhodlaní spoločne reagovať na slabé miesta (EÚ), na úlohy, ktorým čelíme,“ vyhlásila A. Merkelová. Vyjadrila sa aj za prehĺbenie spolupráce v energetike.

„Dohodli sme sa, že samit v Bratislave sa má zamerať na tri priority,“ povedal F. Hollande novinárom. Tou prvou je bezpečnosť, keď má hlavne vzniknúť nový impulz k spoločnej obrane EÚ. Ďalšou prioritou je príprava nových priemyselných odvetví, technológií a prechod k novým energiám. Treťou prioritou je mládež, upresnil prezident.

A. Merkelová zdôraznila, že EÚ sa nachádza v „kľúčovom období svojej existencie“. Únia podľa nej musí „brzdiť obavy“ obyvateľov, aby Európa pre nich zostala „kontinentom nádeje“.

A. Merkelová a F. Hollande ladili spoločnú stratégiu pred samitom na Slovensku, ktoré v tomto polroku únii predsedá. Hlavnou témou bude bezpečnosť Európy.

Berlín a Paríž chcú napríklad lepšie chrániť vonkajšie hranice EÚ a posilniť spoluprácu polície zostávajúcich 27 členských štátov, teda už bez Británie. Chcú tiež presadiť spoločné vojenské veliteľstvo EÚ. Proti tomuto projektu bola vždy Británia.