Víkendový summit problémy eurozóny nevyrieši. Povedala to dnes nemecká kancelárka Angela Merkelová v snahe znížiť očakávania trhov pred stretnutím lídrov Európskej únie. Tí majú v Bruseli uzavrieť plán pomoci európskej ekonomike. Predpokladá sa, že predložia konkrétne riešenia na zvládnutie dlhovej krízy a rekapitalizáciu európskych bánk.
Európske trhy otvorili týždeň pomerne prudkým rastom. Reagovali tak na odobrenie navýšenia eurovalu vo všetkých 17 krajinách eurozóny a správy o tom, že Nemecko a Francúzsko dospeli k úplnej dohode o spôsobe riešenia dlhovej krízy. Euro sa v priebehu dopoludnia posilnilo voči doláru na mesačné maximum. Po vyhlásení nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho, ktorý potvrdil slová A. Merkelovej, sa spoločná európska mena oslabila pod úroveň spred začiatku dnešného obchodovania. Zisky z rána stratili v priebehu dňa aj hlavné akciové indexy. „Sny o tom, že tento balík všetko vyrieši, nemožno splniť,“ povedal hovorca A. Merkelovej Steffen Seibert.
Nálada v Bruseli sa nezhoduje so súčasným optimizmom na trhoch. „Snáď sa na budúci rok už nebudeme baviť o gréckom dlhu. Buď zmizne ten, alebo zmizneme my,“ povedal na zasadnutí think-thanku Firends of Europe bývalý belgický eurokomisár Étienne Davignon. Európskych politikov straší jednak neschopnosť Grécka udržať sa v limitoch ozdravného plánu a zároveň obavy, či dokáže európska byrokracia rozhodovať dosť pružne na to, aby zastavila šírenie dlhovej nákazy do ďalších ekonomík. Posledným varovaním bolo odmietnutie eurovalu na Slovensku, ktoré sa podarilo prelomiť až po páde vlády.
Nervozitu vzbudzuje aj otázka, či budú európski politici ochotní presadiť úsporné opatrenia. V Grécku, ktoré len dnes revidovalo svoj minuloročný deficit verejných financií na 10,6 percenta HDP, sa začína týždeň štrajkov. Ľudia okupujú ministerstvá a zastavili časť trajektov na ostrovy. Atény v posledných dňoch zaplavili tony odpadkov, keďže pracovníci odvozu odpadu štrajkujú 16 dní po sebe. Do štrajku vstúpila aj časť lekárov a novinárov.
„Kríza ukázala, že Európa musí prejsť reformou," povedal po rokovaní európskej tirpartity šéf Európskej komisie José Barroso, ktorý ale v zápätí pripustil, že reformovanie nebude ľahké. Európska komisia by mala vo štvrtok predstaviť vlastné opatrenia na upokojenie ekonomickej situácie, vrátane návrhu na prísnejšiu kontrolu finančného sektora.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP