Každá akcia má svoju reakciu. Tak by sa dali zhrnúť udalosti na finančných trhoch z posledných dní. USA minulý týždeň zaviedli nové clá na čínske tovary. Na to reagovala Čínska centrálna banka PBOC, ktorá nechala padnúť domácu menu pod psychologickú hranicu sedem jüanov za dolár, čím nahnevala D. Trumpa. USA následne označili Čínu za menového manipulátora.

Ekonómovia však tvrdia, že za oslabovaním jüanu je skôr únik kapitálu z Číny a vysychanie dolárového financovania.

Limity oslabovania

Oslabenie čínskej meny vyvolalo panický únik z rizikových aktív. Následne Čína podporila svoju menu, čo sčasti upokojilo investorov.

„Čína nemôže nechať oslabiť domácu menu až príliš, lebo by hrozil masívny odliv kapitálu z krajiny,“ vysvetľuje Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Czech Fund. Proti nemu by Peking musel zakročiť masívnym predajom svojich devízových rezerv. Pritom oslabenie vlastnej meny je prirodzená obranná reakcia na obchodnú vojnu. Čínski vývozcovia môžu aspoň čiastočne kompenzovať vyššie clá do USA slabšou menou.

Na druhej strane L. Kovanda pripomína, že Čína dlhodobo svoju menu oslabuje, aby pomáhala čínskym firmám lacnejšie exportovať.

Spojené štáty naposledy jednostranne intervenovali za slabší dolár na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia. Medzinárodný menový fond (MMF) v júli uviedol, že hodnota jüanu je v súlade s vývojom čínskej ekonomiky, zatiaľ čo americký dolár je nadhodnotený o šesť až 12 percent.

Dolár môže oslabovať najmä

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa