Jej riaditeľ Fabrice Leggero zároveň varoval, že počet migrantov, snažiacich sa dostať do Európy cez Stredozemné more, zostane tento rok vysoký.
Oproti roku 2016 klesol počet zaznamenaných nelegálnych prekročení hraníc EÚ o 60 percent. To predstavuje len zlomok hodnôt z roku 2015, kedy na vrchole migračnej krízy do Európy prišlo 1,8 milióna ľudí.
Pred rokom 2014 však boli čísla ešte o poznanie nižšie – ročne prichádzalo do Európy nelegálne 72-tisíc až 141-tisíc ľudí.
Podľa F. Leggera ľudia stále nachádzajú nové spôsoby, ako hranice EÚ prekonávať, a napríklad falšované doklady predstavujú pre úrady veľkú výzvu. Novinárom povedal, že „nepravidelný migračný tlak na južných hraniciach v Stredomorí zostane na veľmi vysokej úrovni“.
Znepokojuje ho tiež to, že členské štáty EÚ vlani deportovali o niečo menej ilegálnych prisťahovalcov ako pred rokom. Veľký problém podľa neho predstavuje bezpečnostná situácia v Líbyi, kde sú v preplnených detenčných centrách s katastrofálnymi podmienkami zadržiavané tisíce ľudí.
„Situácia v Líbyi nie je z humanitárneho hľadiska prijateľná. Operačný plán, ktorý by počítal s vracaním zachránených migrantov do Líbye, by som nepodpísal,“ citovala šéfa Frontexu agentúra AP.