Príkladom, ako udržať vírus pod kontrolou, sa stalo austrálske mesto Melbourne v štáte Viktória. Bolo to však za cenu silného ekonomického prepadu a sociálnej izolácie. Mesto s piatimi miliónmi obyvateľov sa na tri mesiace úplne uzavrelo. Agentúra Bloomberg hovorí o dosiaľ najprísnejšom a najdlhšom lockdowne počas pandémie koronavírusu. V rámci neho zablokovali hranice, zatvorené boli podniky, bary aj reštaurácie.
Šírenie nákazy sa podarilo spomaliť, infekcie klesli z denných prírastkov asi 700 v priemere zo začiatku augusta na iba dva nové prípady v súčasnosti. Ale trvalo to dvakrát dlhšie, ako sa očakávalo.
Ekonomický a sociálny dopad druhého všeobecného lockdownu v Melbourne bol však obrovský. Podľa odhadov austrálskej vlády prichádza štát Viktória denne v priemere o 1 200 pracovných miest, zatiaľ čo dopyt po službách duševného zdravia vzrástol o viac ako 30 percent, informoval Bloomberg.
Rôzne formy lockdownu
Aj viacero európskych krajín teraz pristúpilo k lockdownu. Ten najtvrdší sa uplatňuje v Belgicku, zatvorené sú tam bary, reštaurácie, obchody aj školy, platí zákaz nočného vychádzania. Rodiny sa môžu navštevovať iba raz do týždňa, práca z domu je povinná. V Spojenom kráľovstve na rozdiel od lockdownu z prvej vlny ostanú otvorené školy, univerzity a ihriská. Z podnikov zasa iba továrne, staveniská a farmy. Ľudia sa môžu vonku prechádzať aj samostatne cvičiť. Všetko to má platiť minimálne celý november.
V Rakúsku vláda zaviedla zákaz vychádzania od ôsmej večer do šiestej rána s menšími výnimkami. Cieľom je zabrániť stretávaniu sa rodín, a tým komunitnému šíreniu vírusu medzi domácnosťami. Odporúča sa pracovať z domu.
Radšej lockdowny ako plošné testovanie. Do Matovičovho experimentu sa zahraničiu nechce
Čo sa týka Nemecka, zavreli sa reštaurácie, bary a hotely. Spoliehajú sa tam na kvalitné a dôsledné trasovanie a masívne testovanie. No čoraz častejšie sa objavujú prípady, keď sa pôvod infekcie dohľadať nedá.
Vírus sa usídlil vo Viktórii
Austrália bola jednou z najúspešnejších krajín, ktorým sa podarilo zabrániť šíreniu komunitného prenosu. Prvý celonárodný lockdown trval zhruba od marca do mája a znížil počet prípadov len na hŕstku denne.
Avšak návrat turistov zo zahraničia, nedostatočné oznamovanie dôležitých informácií komunitám imigrantov a nedostatočné sledovanie kontaktov umožnili vírusu opäť sa v krajine udomácniť, najmä vo Viktórii. Preto prišlo nariadenie obyvateľom Melbourne, aby zostali doma, výnimkou boli len základné práce a služby, lekárske ošetrenie, návšteva školy alebo hodina cvičenia denne.
Keďže prípady stále pribúdali, o necelý mesiac sa obmedzenia rozšírili na celý štát Viktória. V Melbourne zakázali vychádzanie v noci, školy boli zatvorené a tiež veľká časť maloobchodu, výroby a pohostinstiev.
Prvá vážna recesia
Keďže Viktória predstavuje zhruba štvrtinu hrubého domáceho produktu celej krajiny, obmedzenia prehĺbili prvú vážnu recesiu Austrálie za posledných takmer 30 rokov. Podpísali sa pod poklesom hospodárskej činnosti v hodnote 100 miliónov dolárov, tiež stratou 1 200 pracovných miest priemerne v celom štáte, uviedol na nedávnom stretnutí v parlamente pracovník ministerstva financií Luke Yeaman.
Odborníci tvrdia, že môže trvať roky, kým sa Melbourne, ktoré bolo v minulosti považované za druhé najživotaschopnejšie mesto na svete, obnoví. Melbournský šéfkuchár Scott Pickett varoval, že pokračujúce kapacitné obmedzenia negatívne ovplyvnia chod reštaurácií a kaviarní a že mnohé budú musieť ukončiť svoju činnosť, hneď ako sa začiatkom budúceho roka skončia vládne dotácie na mzdy.
„Niektorí možno ešte ako-tak prežijú Vianoce, no v januári si povedia, že už to nemôžu ďalej robiť,“ uviedol S. Pickett, ktorý vlastní bistro Estelle. „V určitej fáze to bude krvavý kúpeľ.“
Reštaurácie opäť otvárajú terasy. Za týždeň lockdownu padli na dno
Začiatok dlhej cesty
„Toto je začiatok dlhej cesty zotavenia,“ uviedol Michael Madrusan, spolumajiteľ spoločnosti Made in the Shade, ktorá v meste prevádzkuje podniky vrátane kokteilového baru Everleigh. „Nie sme v žiadnom prípade v suchu len preto, že môžeme otvoriť dvere.“
Zvyšujú sa aj sociálne náklady. Kráľovská austrálska vysoká škola pre všeobecných lekárov tvrdí, že dopyt po zdravotníckych službách v celej krajine sa od začiatku marca zvýšil o 15 percent a vo Viktórii v septembri až októbri o 31 percent. Stúpala spotreba alkoholu a prudko vzrástlo domáce násilie.
„Bolo to hrozné byť iba na hodinu denne vonku,“ povedala 27-ročná Tessa Patrao, ktorá sa po 112-dennom vynútenom pobyte doma konečne vrátila do práce – je učiteľkou na základnej škole.
Pod hrozbou pokút
Zatiaľ čo vlády Spojeného kráľovstva, Talianska a Nemecka čelili protestom proti druhému zablokovaniu, Austrálčania sa do značnej miery prispôsobili. Úrady však preplácali 1 500 dolárov ľuďom, ktorí si nemôžu dovoliť samoizoláciu. Pomohla však zrejme aj hrozba pokút vo výške až 20-tisíc dolárov za opakované porušenie príkazov na izoláciu.
Podľa Catherine Bennettovej, predsedníčky odboru epidemiológie na Deakin University v Melbourne, je pravdepodobne príliš neskoro na to, aby Spojené kráľovstvo, USA a európske krajiny zopakovali melbournský úspech pri dohľadávaní nových infekcií. Namiesto toho by sa mohli podľa nej rozhodnúť pre vypnutie ekonomiky na dva až tri týždne, aby sa odľahčil systém verejného zdravotníctva.
Pripomenula zároveň, že je veľmi ťažké znížiť počet nových prípadov na nulu. Navyše, vírus sa môže opäť vrátiť, ak sa nebudú dodržiavať základné pravidlá, ako je nosenie rúšok, sociálne dištancovanie, kontrola teploty či dôkladné testovanie a sledovanie kontaktov.
Bez ďalších odstávok
„Austrálčania musia hovoriť o tom, ako vyzerá nový normál, aby sa mohli naučiť žiť s vírusom bez ďalších odstávok,“ uviedla Jennifer Westacott, výkonná riaditeľka Austrálskej obchodnej rady – priemyselného združenia, ktoré pozostáva z vedúcich pracovníkov viac ako 100 najväčších austrálskych korporácií. Veľkou otázkou však podľa nej je, či sú samotní Austrálčania pripravení úplne prispôsobiť svoje životy novej covidovej ére.