„Chceme držať rodiny pokope. Je to veľmi dôležité,“ vyhlásil D. Trump. Ešte v utorok pritom trval na tom, že oddeľovanie detí od rodín imigrantov je „jediným riešením‘ ilegálnej imigrácie. V stredu D. Trump oznámil, že podpíše nariadenie, ktoré odoberanie detí rodičom zastaví. „Zakrátko niečo podpíšem, čo to zabezpečí,“ vyhlásil.
D, Trumpa podľa predstaviteľov Bieleho domu, ktorých pod podmienkou anonymity citovala agentúra Associated Press, na zmenu jeho tvrdého postoja intenzívne prehovárala jeho manželka Melania.
V stredu sa navyše začali ozývať s pomerne ostrou kritikou týchto praktík aj predstavitelia cudzích krajín. Ako prvý D. Trumpa skritizoval kanadský premiér Justin Trudeau, ktorý vyhlásil, že praktiky amerických úradov sú „neakceptovateľné a zlé“.
„Toto nie je štýl, akým robíme veci u nás v Kanade,“ povedal kanadský premiér a dodal, že si nevie predstaviť, ako sa musia cítiť rodiny, ktoré úrady takto rozdelia.
Krátko nato sa ozvala aj britská premiérka Theresa May, ktorá vyhlásila, že obrázky detí odoberaných rodičom sú „veľmi znepokojujúce“. „Toto je zlé. Toto nie je niečo, s čím by sme súhlasili,‘ povedala T. May. Opoziční labouristi ju vzápätí kritizovali za to, že nepoužila pri odsúdení týchto praktík ešte silnejšie slová.
Podľa vládnych štatistík bolo len za obdobie od 5. mája do 9. júna tohto roku oddelených od rodičov 2 342 detí imigrantov. Tieto praktiky vyvolávajú v USA už niekoľko dní veľké kontroverzie. Vyslovili sa proti nim kľúčoví predstavitelia opozičných demokratov aj Trumpových republikánov, štyri bývalé prvé dámy USA a aj tá terajšia, Trumpova manželka Melania.
Jeden z najostrejších apelov prišiel v utorok od vplyvného republikánskeho senátora a častého Trumpovho kritika Johna McCaina. Podľa neho je spôsob, ako sa USA správajú k rodinám imigrantov „frontálnym útokom na mravné základy americkej spoločnosti“ a je v protiklade k hodnotám, na ktorých boli Spojené štáty vybudované. Trumpova administratíva má podľa J, McCaina „právomoc tieto praktiky zastaviť a mala by to spraviť okamžite“.