Medzinárodný menový fond (MMF) zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky na tento rok a priaznivejšie čísla zverejnil aj v prípade roka 2020. Za ten aj naďalej počíta s poklesom ekonomiky, avšak v menšej miere, než uvádzal v jesennej prognóze.

Ako fond v utorok informoval, tento rok očakáva rast svetovej ekonomiky o 5,5 percenta. To znamená zlepšenie prognózy v porovnaní s prognózou z októbra, v rámci ktorej počítal s rastom globálnej ekonomiky v roku 2021 o 5,2 percenta. Ako dôvod uviedol spustenie vakcinácií v závere minulého roka, ktoré zvýšili nádej, že pandémiu sa podarí dostať pod kontrolu.

KK46 - Na nedatovanej snímke ropný tanker BW Rhine. Na ropný tanker BW Rhine, ktorý v pondelok 14. decembra 2020 pri západnom pobreží Saudskej Arábie zasiahla explózia, zaútočil čln naložený výbušninami. Aktualizovanú informáciu priniesli saudskoarabské štátne médiá a celý prípad označili za
Neprehliadnite

Výhľad globálnej ekonomiky zostáva podľa Medzinárodného menového fondu neistý

Fond zároveň zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky za minulý rok. Zatiaľ čo v októbrovej prognóze očakával pokles globálnej ekonomiky za rok 2020 o 4,4 percenta, teraz počíta s poklesom o 3,5 percenta. Pod optimistickejšiu prognózu sa podľa fondu podpísal lepší než pôvodne očakávaný vývoj v druhej polovici roka.

MMF však opäť varoval, že svetová ekonomika aj naďalej čelí „mimoriadnej neistote," pričom rizikom sú najmä ďalšie vlny pandémie a mutácie nového koronavírusu. Ako dodal, aktivita vo svete zostane hlboko po odhadmi tohtoročného vývoja ekonomiky z obdobia pred nástupom pandémie.

MMF odhaduje, že za roky 2020 - 2021 zaznamená pád pod hranicu extrémnej chudoby takmer 90 miliónov ľudí. Pandémia úplne vymaže pokrok, ktorý sa podarilo v oblasti znižovania chudoby dosiahnuť za posledných 20 rokov.

Spojené štáty, najväčšia ekonomika sveta, by mali tento rok zaznamenať rast o 5,1 percenta po minuloročnom očakávanom poklese o 3,4 percenta. To je výrazné zlepšenie tohtoročnej proognózy, keďže v októbri očakával fond rast ekonomiky USA v tomto roku iba o 3,1 percenta. Prispel k tomu najmä decembrový balík stimulov na podporu ekonomiky v objeme 900 miliárd USD. Ekonómovia nevylučujú ďalšie zlepšenie prognózy pre ekonomiku USA, ak Kongres schváli nový balík pomoci predložený súčasným prezidentom Joeom Bidenom v objeme 1,9 bilióna USD.

WA 9 Chuaj-pej - Zamestnanec ukladá batérie na linku v továrni na výrobu lítiových batérií v meste  Chuaj-pej v stredočínskej provincii An-chuej 14. novembra 2020. Aktivita v čínskych továrňach rástla v novembri najrýchlejšie za tri roky a tiež rast v sektore služieb sa dostal na najvyššiu hodnotu za niekoľko rokov. Pozitívne dáta, ktoré zverejnil čínsky štatistický úrad naznačujú, že druhá najväčšia ekonomika sveta je na ceste, aby sa stala prvou krajinou, ktorej sa podarí vymaniť sa z negatívn
Neprehliadnite

Čínska ekonomika prekonala odhady, v roku 2020 vzrástla o vyše 2 percentá

Druhá najväčšia ekonomika sveta, Čína, by tento rok mala zaznamenať prudké zrýchlenie rastu. Po tom, ako v minulom roku vzrástla o 2,3 percenta, by v roku 2021 mala dosiahnuť podľa MMF rast na úrovni 8,1 percenta.

Ešte výraznejší rast než v Číne očakáva fond v prípade Indie. Jej ekonomika by mala tento rok vzrásť až o 11,5 percenta, čo je o 2,7 percentuálneho bodu lepší odhad než v októbri. Ak sa odhad naplní, bude to zároveň najväčší ekonomický obrat spomedzi veľkých ekonomík po tom, ako v minulom roku klesla o 8 percent.

Čo sa týka eurozóny, MMF predpokladá v tomto roku rast ekonomiky na úrovni 4,2 percenta po minuloročnom poklese o 7,2 percenta. V októbrovej prognóze očakával pokles ekonomiky eurozóny v roku 2020 o 8,3 percenta. V prípade súčasného roka je však najnovší odhad horší, keďže v októbrovej prognóze počítal fond s rastom ekonomiky menového bloku o 5,4 percenta.