Zavádzanie kryptomien ako zákonných platidiel so sebou nesie značné riziko a ohrozuje globálnu ekonomiku. V správe o finančnej stabilite to uviedol Medzinárodný menový fond (MMF).

Ide podľa neho o nerozumnú skratku a fond sa obáva takzvanej „kryptoizácie“, teda postupného zavádzania zahraničných mien či kryptomien v jednotlivých krajinách.

Správa o finančnej stabilite uvádza, že kryptoizácia, ako je napríklad nedávne rozhodnutie stredoamerického Salvádora zaviesť Bitcoin ako zákonné platidlo, by mohla podkopať snahu centrálnych bánk pri utváraní menovej politiky. Môže ale tiež ohrozovať likviditu a celkovo destabilizovať ekonomiky.

Konkrétne Salvador správa nezmieňuje. Menový fond ale už skôr opakovane varoval, že v prípade Salvadoru miestny zákon o používaní Bitcoinu predstavuje makroekonomické, finančné i právne riziká.

Fond sa v správe zmieňuje o troch zásadných zmenách, ktoré ovplyvňujú globálnu ekonomiku. Prvá je pandémia covidu-19, druhá zmeny klímy a tretia práve kryptomena.

MMF dal v posledných mesiacoch najavo značnú rezervovanosť ohľadom dopadov kryptomien, a to aj napriek tomu, že sa snaží podporovať inovácie, ktoré by mohli rozvojovým krajinám pomôcť.

Aby sa zabránilo riziku kryptoizácie, odporúča správa menového fondu krajinám prijímať také pravidlá, ktoré by pomohli znížiť rastúci dopyt po kryptomenách. To môže byť napríklad posilnenie menovej politiky, ochrana nezávislosti centrálnych bánk či zavádzanie „efektívnych a regulačných opatrení na zníženie atraktivity využívania zahraničných mien“.

Menový fond v správe o finančnej stabilite tiež odporúča, aby vlády v rozvojových krajinách zvážili digitálne meny centrálnych bánk, ktoré by mohli obmedziť kryptoizáciu tým, že uspokoja domáci dopyt po vylepšených platobných technológiách.

Správa tiež označuje takzvané stablecoiny, ako je tether a USDC, za potenciálnu hrozbu pre globálny finančný systém. Navrhuje preto výrazne sprísniť požiadavky na informácie o užívateľoch stablecoinov, aby boli porovnateľné so štandardmi bánk a fondov peňažného trhu. To je podľa správy potrebné pre stabilitu trhu sa stablecoinmi.

Stablecoin je označenie pre menu, ktorá je viazaná na určité aktíva, ako sú peniaze, zlato alebo kovy. Odvetvie stablecoinov zažíva nebývalý vzostup a jeho hodnota sa teraz pohybuje okolo 120 miliárd dolárov. Je ale prakticky neregulovaná, kvôli čomu sa na tento sektor zameriavajú regulačné orgány v Spojených štátoch aj v ďalších krajinách po celom svete.

Za riziko považuje správa menového fondu aj dopady panických výpredajov, aký sa napríklad objavil tento rok v júni. Hodnota tokenu titán z denníka Iron Financie klesla vtedy skoro na nulu. Takéto prípady môžu predstavovať väčšie systémové riziká a podľa fondu sa rozšíriť aj na trh komerčných cenných papierov.

Kristalina Georgievová
Neprehliadnite

MMF vyjadril svojej šéfke podporu, Georgievová zostáva vo funkcii