Celosvetová spotreba uhlia sa tento rok šplhá k rekordu. Prvýkrát by mala presiahnuť osem miliárd ton. Spotreba zostane vysoká pravdepodobne aj v ďalších rokoch, ak svet nevyvinie väčšie úsilie o prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo. Uviedla to dnes Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA), ktorá sa spotrebou uhlia zaoberá vo svojej analýze.

Spotreba uhlia sa zvýšila o 1,2 percenta

Prejsť na relatívne lacnejšie uhlie prinútil niektoré krajiny prudko zdražujúci plyn po ruskej invázii na Ukrajinu a následné výpadky v jeho dodávkach. Dopyt po elektrine zvýšil v niektorých regiónoch vlna horúčav a sucha, ktorá znížila výrobu vodnej energie. Najmä v Európe bola veľmi slabá výroba jadrovej energie, pretože Francúzsko muselo pre údržbu odstaviť svoje jadrové reaktory.

V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa spotreba uhlia zvýšila o 1,2 percenta. Prekonala tak aj posledný rekordný rok 2013.

IEA predpovedá, že spotreba uhlia bude na tejto úrovni stagnovať do roku 2025. Jej pokles na vyspelých trhoch bude kompenzovať pokračujúci silný dopyt v rozvíjajúcich sa ázijských ekonomikách.

Znamená to, že uhlie bude aj naďalej zďaleka najväčším jednotlivým zdrojom emisií oxidu uhličitého v globálnom energetickom systéme, uvádza IEA.

Najväčší nárast dopytu po uhlí

Najväčší nárast dopytu po uhlí sa očakáva v Indii, a to o sedem percent. Nasleduje Európska únia s rastom o šesť percent a za ňou Čína, kde sa očakáva rast o 0,4 percenta. Dopyt po uhlí v Európe vzrástol pre prechod z plynu na uhlie zapríčinený vysokými cenami plynu a obmedzením dodávok z Ruska. Do roku 2025 sa však očakáva, že dopyt po uhlí v Európe klesne pod úroveň tohto roka, uvádza analýza.

IEA odhaduje, že ťažba uhlia dosiahne vrchol v budúcom roku. Do roku 2025 by však mala klesnúť pod úroveň tohto roka.

„Svet sa blíži k vrcholu vo využívaní fosílnych palív, pričom uhlie bude prvé, ktoré bude klesať. Ešte tam ale nie sme,“ uviedol riaditeľ IEA pre energetické trhy a bezpečnosť Keisuke Sadamori.

Ďalšie dôležité správy

KK10 Ostrava - Na snímke uhlie na predajnom mieste v Ostrave 11. novembra 2022. Vysoké ceny energie spojené s ruskou inváziou na Ukrajinu vydláždili opätovnú cestu návratu uhlia, čo ohrozuje klimatické ciele a ohrozuje zdravie v dôsledku zvýšeného znečistenia.  FOTO TASR/AP
Coal is piled up at a selling point in Ostrava, Czech Republic, Friday, Nov. 11, 2022. High energy prices linked to Russia's war in Ukraine have paved the way for coal’s comeback, endangering climate goals and threatening h
Neprehliadnite

V Poľsku sa rozmohla nezákonná ťažba uhlia. Za pol dňa práce si obyvatelia zarobia dvesto eur